Skarb Federalny chce uzyskać bezpośredni, stały dostęp do serwerów firm audytorskich

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jak podaje dziennik „Kommersant”, rosyjski skarb państwa zamierza uzyskać stały dostęp do serwerów firm audytorskich, na których przechowywane są wyniki przeprowadzonych audytów. Planowane jest zdalne monitorowanie działalności takich struktur, w tym w czasie rzeczywistym.

Innowacja dotknie przede wszystkim te firmy audytorskie, które audytują „organizacje istotne społecznie”. Uczestnicy rynku uważają, że praktyka ta może stać się alternatywą dla planowych kontroli Skarbu Federalnego. Zakłada się, że początkowo udział w monitorowaniu będzie dobrowolny, ponieważ nie istnieją odpowiednie ramy regulacyjne. Jeśli jednak Ministerstwo Skarbu „zdecydowanie zaleca przystąpienie”, trudno będzie odmówić – oceniają eksperci.

Do realizacji projektu konieczne będzie opracowanie specjalistycznego oprogramowania, które umożliwi regulatorowi interakcję z infrastrukturą informatyczną audytorów. Jednak stworzenie takiego oprogramowania może zająć kilka lat i wymagać znacznych zasobów. Ponadto należy ustanowić wymogi regulacyjne określające prawa i obowiązki wszystkich stron.

Oczekuje się, że ciągłe monitorowanie pomoże zmniejszyć obciążenie firm audytorskich, gdyż tradycyjne podejście polegające na jednorazowych, dużych audytach wymaga pobrania ogromnych ilości danych w ciągu kilku dni. Same przeglądy trwają do 40 dni i wymagają pracy kilku specjalistów. Firmom audytorskim grożą kary za spóźnione złożenie dokumentów. W przypadku monitoringu w czasie rzeczywistym jednorazowe kontrole w niektórych przypadkach mogą w ogóle nie zostać przeprowadzone.

Znany jest natomiast czas przeprowadzania rutynowych kontroli i lista analizowanych dokumentów. W ramach nowego programu Skarb Federalny ma możliwość sprawdzenia wszelkich aspektów działalności firmy audytorskiej i pociągnięcia jej do odpowiedzialności, łącznie z wykluczeniem z rejestru w dowolnym momencie. Tym samym monitoring może okazać się jeszcze poważniejszym obciążeniem niż zaplanowane kontrole – podaje Kommersant.

Powiązane materiały:

Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zaangażowało Tinkoff Bank, Moskwę Exchange i Sberbank do testowania „rosyjskiego GitHuba” Selectel stworzył infrastrukturę chmurową certyfikowaną zgodnie z wymogami FSTEC dla agencji rządowych i firm komercyjnych W Rosji brakuje mocy obliczeniowej dla sektora publicznego Solidigm rozpoczął sprzedaż najbardziej pojemnego na świecie dysku SSD NVMe – 61,44 TB kosztuje niecałe 4000 dolarów Fplus zaprezentował najszybszy rosyjski przełącznik – FDS-7532D1 z 32 portami 400GbE

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz