Silicon Motion przygotowuje konsumenckie kontrolery SSD PCIe 5.0

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Ujawniono, że Silicon Motion pracuje nad zupełnie nowym kontrolerem dla dysków SSD PCIe 5.0 skierowanym na rynek konsumencki. Wskazuje na to drogowskaz producenta, według którego masowa produkcja kontrolerów do konsumenckich dysków SSD z najnowszym interfejsem powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Silicon Motion podobno ma dwa kontrolery PCIe 5.0 SSD dla rynku konsumenckiego i dwa dla rynku korporacyjnego. Z myślą o dyskach korporacyjnych zaprojektowano zapowiedziane w zeszłym roku kontrolery MonTitan SM8366 i MonTitan SM8308. Jeśli chodzi o segment konsumencki, zastosowane zostaną tutaj kontrolery SM2508 i SM2504XT, których premiera planowana jest na ten rok.

Kontroler SM2508 zostanie wyprodukowany w procesie 12 nm i będzie zgodny ze standardem NVMe 2.0 z obsługą ośmiu kanałów, pamięcią podręczną DDR4-3200, korekcją błędów opartą na LDPC i ochroną danych E2E. Pierwsze próbki inżynieryjne SM2508 zostały wyprodukowane w styczniu tego roku, a masowa produkcja napędów z tym kontrolerem rozpocznie się pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

Kontroler SM2504XT ma podobne specyfikacje, ale jest zbudowany w procesie 7 nm, obsługuje cztery kanały i obsługuje pamięć podręczną DDR4-3600. W przeciwieństwie do dysków o wysokiej wydajności, które będą dostarczane wcześniej, konsumenckie dyski SSD z kontrolerem SM2504XT pojawią się dopiero w drugiej połowie 2023 roku.

Należy pamiętać, że obecnie jedynym dostępnym na rynku dyskiem SSD PCIe 5.0 jest model CFD Gaming, który jest sprzedawany tylko w Japonii. Żaden liczący się producent dysków SSD nie przedstawił dotychczas rozwiązań wyposażonych w najnowszy interfejs, ukierunkowanych na rynek konsumencki.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz