Satelita Intelsat 33e nagle rozpadł się na orbicie Ziemi, tworząc chmurę 20 kawałków śmieci.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jak podaje PCMag, satelita firmy Intelsat, świadczącej usługi telekomunikacyjne, niespodziewanie uległ awarii i rozpadł się. Eksperci sugerują, że mogło to nastąpić w wyniku zderzenia ze śmieciami kosmicznymi z innych satelitów lub w wyniku eksplozji silnika.

Według firmy, która zapewnia łączność internetową dla rządów, firm telekomunikacyjnych i firm medialnych, w satelitach geostacjonarnych Intelsat 33e doszło do „anomalii”. W tym czasie Intelsat jedynie na krótko powiadomił, że satelita utracił zasilanie, co spowodowało zakłócenia w świadczeniu usług. Jednak Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zarejestrowały pojawienie się gruzu w pobliżu satelity. „Obecnie śledzimy około 20 kawałków gruzu i trwa analiza sytuacji” – podała na X (Twitter) satelitarna jednostka śledząca Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

Chociaż przyczyna zniszczenia Intelsata 33e pozostaje niejasna, istnieje możliwość, że satelita mógł zderzyć się z wcześniej istniejącymi śmieciami kosmicznymi, powodując jego zniszczenie, zasugerował astronom i tropiciel satelitów Jonathan McDowell. Inną możliwą przyczyną, jego zdaniem, może być eksplozja jednego z elementów urządzenia.

Intelsat 33e znajdował się na orbicie na wysokości około 35 000 kilometrów od Ziemi. Na chwilę obecną jego gruzy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, jednak w dłuższej perspektywie mogą stać się źródłem zagrożenia. Według obliczeń McDowella na orbicie geostacjonarnej na tej wysokości miało już miejsce 16 identycznych przypadków. W związku z tym zauważa: „Myślę, że połączenie wszystkich tych zdarzeń związanych ze śmieciami na orbicie geostacjonarnej zaczyna budzić obawy co do ryzyka uderzenia nawet małych śmieci w inne satelity, ale nie mam danych ilościowych”.

Intelsat nie wydał jeszcze oficjalnego komentarza w sprawie incydentu. Jednak ze wstępnego oświadczenia firmy wynikało, że „ściśle współpracuje z Boeingiem, producentem satelity, nad rozwiązaniem problemu”. Podsumowując, Intelsat 33e został wystrzelony w 2016 r. i zaczął świadczyć usługi telekomunikacyjne w 2017 r. klientom w Europie, Afryce i części regionu Azji i Pacyfiku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz