W tym tygodniu Samsung oficjalnie zaprezentował własną generatywną sieć neuronową o nazwie Gauss. Ogłoszenie sieci neuronowej odbyło się w ramach corocznego wydarzenia Samsung AI Forum, które odbywa się w Seulu od 2017 roku i poświęcone jest rozwojowi w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Południowokoreański gigant technologiczny nazwał swój algorytm generatywnej sztucznej inteligencji na cześć słynnego matematyka Carla Friedricha Gaussa, twórcy prawa rozkładu normalnego stosowanego w uczeniu maszynowym. Firma stwierdziła, że nazwa odzwierciedla wizję Samsunga dotyczącą modeli sztucznej inteligencji, która zakłada wykorzystanie całej wiedzy świata do udoskonalenia sztucznej inteligencji i poprawy jakości życia konsumentów na całym świecie.
Opracowaniem algorytmu Gaussa zajęli się inżynierowie z działu badawczego Samsung Research. Obecnie algorytm służy do poprawy produktywności pracowników w firmie, ale w przyszłości jego dostępność zostanie poszerzona i pojawi się w firmowych aplikacjach konsumenckich.
Samsung Gauss opiera się na trzech modelach: Gauss Language do przetwarzania zapytań tekstowych, Gauss Image do generowania i przetwarzania obrazów oraz Gauss Code do wspomagania pisania kodu programu. Gauss Language to generatywna sieć neuronowa zaprojektowana w celu poprawy efektywności pracy poprzez pomoc w wykonywaniu różnych zadań, m.in. w pisaniu e-maili, podsumowywaniu treści dokumentów, tłumaczeniu tekstów itp. Algorytm zawiera kilka modeli językowych, co pozwala na jego wykorzystanie zarówno w chmurze, i na urządzeniu.
Asystent kodowania o nazwie code.i został zaprojektowany, aby pomóc Ci w procesie programowania. Samsung ma pewność, że umożliwi programistom szybsze pisanie kodu programu, a interaktywny interfejs asystenta zapewni obsługę szeregu przydatnych funkcji, takich jak opisywanie kodu czy tworzenie przypadków testowych. Jeśli chodzi o Gauss Image, model ten przeznaczony jest do tworzenia i edycji obrazów. Za jego pomocą można łatwo zmienić styl obrazu, dodać nowe elementy, a także poprawić jakość obrazów o niskiej rozdzielczości.