Samsung zaprezentował nową konstrukcję aparatu w smartfonie z peryskopowym teleobiektywem o nazwie ISOCELL ALoP (All Lenses on Prism). Pozwala znacznie zmniejszyć gabaryty modułu kamery w porównaniu do rozwiązań z tradycyjnymi obiektywami peryskopowymi.
W konwencjonalnych teleobiektywach peryskopowych soczewki są umiejscowione pionowo względem płaszczyzny korpusu smartfona, a ich średnica wyznacza wysokość wysunięcia aparatu nad korpus urządzenia.
W ISOCELL ALoP soczewki są ustawione poziomo na płaszczyźnie smartfona. Konstrukcja ISOCELL ALoP zakłada zastosowanie pryzmatu, którego powierzchnia odbijająca ma kąt nachylenia 40 stopni, a także przetwornika obrazu o kącie nachylenia 10 stopni. Taka konstrukcja zwiększa efektywny rozmiar obiektywu (EPD), umożliwiając dotarcie większej ilości światła do czujnika i skutkując jaśniejszym obrazem w aparacie.
Podsumowując, ISOCELL ALoP pozwala na zastosowanie większych czujników i szybszych obiektywów, poprawiając jakość zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy, jednocześnie zapewniając mniejszy guzek aparatu i umożliwiając stosowanie cieńszych smartfonów. Według Samsunga nowa technologia zmniejsza także długość modułu o 22% w porównaniu z teleobiektywami peryskopowymi.
ALoP umożliwia wyposażenie optyki w przysłonę f/2.58 przy równoważnej ogniskowej 80 mm. W przeciwieństwie do konstrukcji peryskopu, ALoP może wykorzystywać obiektywy o dużej aperturze do tworzenia obrazów portretowych o niskim poziomie szumów do fotografii nocnej.
Dodatkowo ALoP pozwala na poprawę estetyki modułu kamery. W smartfonach korzystających z konwencjonalnej optyki aparatu użytkownicy widzą prostokątny pryzmat, co nieco psuje wygląd kosmetyczny. Korzystając z optyki ALoP, użytkownicy widzą tylko oczekiwane okrągłe soczewki.
Samsung nie powiedział, czy planuje zastosować nową technologię w przyszłych smartfonach z serii Galaxy S25.