Znaczna część środków, w wysokości 230 miliardów dolarów, które Samsung Electronics zamierza wydać w ciągu najbliższych 20 lat na rozwój biznesu, zostanie wykorzystana na przyciągnięcie do Korei Południowej dostawców sprzętu technologicznego do produkcji chipów. Pod tym względem Samsung podąża drogą, którą TSMC obrało na Tajwanie.
W marcu firma Samsung Electronics ogłosiła zamiar zainwestowania 230 miliardów dolarów w rozwój klastra technologicznego na południe od Seulu w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Władze Korei Południowej zamierzają promować ten plan poprzez udzielanie zachęt podatkowych i dotacji, które przyciągną do regionu zagranicznych dostawców sprzętu litograficznego. Pandemia podkreśliła znaczenie geograficznej koncentracji produkcji, a geopolityczna izolacja bloków gospodarczych skłania uczestników rynku do takich działań.
Przynajmniej, jak wyjaśnia Nikkei Asian Review, dostawcy sprzętu, którzy stracą możliwość prowadzenia działalności w Chinach, będą mogli przynajmniej zrekompensować odpowiadające im straty na rynku południowokoreańskim. Podobne względy kierują się koreańskimi firmami, gdyż prędzej czy później Samsung i SK hynix stracą możliwość efektywnego rozszerzenia produkcji pamięci w Chinach. Rozwój produkcji domowej jest dla nich rozsądną alternatywą.
Według źródła zainteresowanie lokalizacją jednostek w Korei Południowej wyraziło już wielu dostawców sprzętu. Większość działalności gospodarczej będzie skoncentrowana w najbardziej zaludnionej prowincji kraju, prowincji Gyeonggi, otaczającej stolicę. Tutaj za kilka lat swoje centrum badawcze uruchomi amerykańska firma Applied Materials, dostarczająca sprzęt litograficzny. Holenderski ASML zamierza wybudować w regionie montownię i ośrodek szkoleniowy, które zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Oprócz szkolenia specjalistów dla koreańskich firm, ASML będzie mógł wykorzystać to miejsce do szybkich napraw własnego sprzętu.
Również japońskie firmy entuzjastycznie podchodzą do perspektyw lokalizacji swoich zakładów w Korei Południowej. Tokyo Electron, Ulvac, Kokusai Electric i Hitachi High-Tech są gotowe do budowy „czystych pomieszczeń” w tym kraju. Obecność lokalnych laboratoriów pozwoli firmom na szybkie wprowadzanie nowych technologii na linie produkcyjne klientów z Korei Południowej. Z kolei Samsung Electronics otworzy centrum badawcze w Japonii, aby przyspieszyć interakcję z lokalnymi partnerami.