Wyniki finansowe działu kontraktowej produkcji chipów firmy Samsung Electronics są uwzględniane w raportowaniu całej działalności związanej z komponentami półprzewodnikowymi innymi niż pamięć, dlatego nie jest możliwa analiza ich w czystej postaci. Eksperci z Samsung Securities zalecają, aby spółka dominująca wydzieliła swoją działalność kontraktową i wyemitowała swoje akcje w Stanach Zjednoczonych.
W warunkach, gdy nawet Intel staje przed koniecznością zapewnienia większej niezależności swojemu działowi produkcyjnemu, nie można oczekiwać innych rekomendacji od analityków bliskich Samsungowi. Jak wyjaśnia Business Korea, podobne uwagi pojawiły się już w lipcu tego roku.
Problemy w dalszym ciągu nękają działalność kontraktową Samsunga. W bieżącym półroczu firma rozpoczęła seryjną produkcję chipów w technologii procesowej 3 nm drugiej generacji i konstrukcji tranzystorowej GAA, jednak nie była w stanie pozyskać dużych klientów ze względu na problemy ze stabilnością jakości odpowiednich produktów. Opóźnienia występują także w rozwoju technologii procesu 2 nm, a flagowe smartfony z serii Galaxy S25 mogą nawet stracić własne procesory Exynos 2500 wykonane w procesie technologicznym 3 nm, gdyż, jak się powszechnie uważa, produkty konkurencji odniosą większy sukces.
Na światowym rynku usług kontraktowej produkcji chipów Samsung zadowalał się udziałem na koniec drugiego kwartału wynoszącym nie więcej niż 11,5%, podczas gdy wiodący TSMC miał 62,3%. Przewiduje się, że dział firmy produkujący chipy inne niż pamięci odnotuje w trzecim kwartale stratę operacyjną w wysokości 385 milionów dolarów. 24 października po raz pierwszy od dłuższego czasu odbędzie się w Internecie forum odlewnicze firmy, co będzie wskazywało na chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Przedstawiciele Samsung Securities podkreślają, że bliskość potencjalnych klientów to ważny argument przemawiający za budowaniem nowych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych; na tym samym rynku istnieje możliwość pozyskania dodatkowego kapitału w drodze pierwszej oferty publicznej w przypadku wydzielenia działalności kontraktowej Samsunga do niezależnej spółki.