Samsung mówił o technologii ISOCELL Zoom Anyplace umożliwiającej powiększanie klatki podczas nagrywania wideo bez utraty jakości
Jedną z ciekawych nowości w procesorze Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 jest obsługa funkcji ISOCELL Zoom Anyplace – została ona opracowana przez firmę Samsung z myślą o smartfonach z sensorami o rozdzielczości 200 megapikseli. Rozwiązanie to pozwala na automatyczne śledzenie poruszających się obiektów podczas nagrywania wideo oraz skalowanie obrazu bez utraty jakości.
Technologia ISOCELL Zoom Anyplace umożliwia użytkownikowi wybranie interesującego obiektu podczas nagrywania filmu na smartfonie, dzięki czemu aparat może go niezależnie śledzić – nie jest już wymagane samodzielne ustawianie ostrości na obiekcie. Funkcja oparta jest na algorytmie sztucznej inteligencji i wspierana jest przez procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Nawet jeśli obiekt porusza się bardzo szybko, pozostaje w kadrze, a operator nie musi samodzielnie przesuwać smartfona, co oznacza, że obraz nie drga.
Kolejną zaletą ISOCELL Zoom Anyplace jest dynamiczne skalowanie obrazu bezpośrednio podczas nagrywania wideo: jeśli wcześniej powiększony obiekt tracił jakość pełnej klatki, to dzięki nowej funkcji jest to w obu przypadkach rzeczywista rozdzielczość 4K bez utraty jakości. Ponadto umożliwia jednoczesne fotografowanie całej sceny i jej fragmentu w wysokiej rozdzielczości, czyli pod większą liczbą kątów. Obsługiwane jest także dynamiczne powiększanie: możesz rozpocząć fotografowanie od przybliżenia obiektu, a następnie stopniowo zmniejszać go w kadrze lub zrobić odwrotnie.
Funkcja ISOCELL Zoom Anyplace obsługuje powiększanie bez utraty jakości: poprzednio czterokrotny zoom cyfrowy na obrazie o rozdzielczości 12,5 megapiksela dawał obraz o rozdzielczości 0,78 megapiksela (12,5 megapiksela / 16), ale w przypadku czujnika o rozdzielczości 200 megapikseli jest nie potrzeba takich poświęceń. Z całego kadru wybierany jest potrzebny operatorowi obszar i przerysowywany, a czujnik pracuje w oryginalnej rozdzielczości. Nie będzie konieczności zmiany aparatu, co wcześniej miało miejsce przy większym niż trzykrotnym przybliżeniu – przez to zmieniła się jakość obrazu i kąt widzenia. Czujnik o rozdzielczości 200 megapikseli nie wymaga tego ani przy powiększeniu 2x, ani 4x.
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 zapewni Samsungowi kolejną technologię o nazwie End-to-End (E2E) AI Remosaic. Tradycyjny schemat fotografowania obejmuje kilka etapów: odebranie oryginalnego obrazu z czujnika, przetworzenie go za pomocą ISP (procesor sygnału obrazu) i wypuszczenie wyniku w formacie JPEG – wszystkie są wykonywane sekwencyjnie. E2E AI Remosaic polega na równoległym budowaniu i przetwarzaniu obrazu, czyli gotowy efekt uzyskuje się dwukrotnie szybciej. Użytkownicy robią zdjęcia szybciej, a jakość zdjęć spada w mniejszym stopniu, ponieważ nie ma już utraty danych z powodu opóźnień. Nowe funkcje najprawdopodobniej zadebiutują wraz z premierą serii smartfonów Samsung Galaxy S24 – ich zapowiedź spodziewana jest na początku 2024 roku.