Francuski holding IT Atos poinformował, że 27 kwietnia otrzymał od rządu francuskiego list intencyjny (niewiążący list intencyjny, LOI) w sprawie nabycia 100% jego aktywów w obszarze zaawansowanych obliczeń, systemów krytycznych i produktów cyberbezpieczeństwa firmy jej dział big data i big data cybersecurity BDS (Big Data & Security) za szacunkową cenę od 700 mln euro do 1 miliarda euro. Obroty tej części działalności BDS wyniosły w 2023 r. około 1 miliarda euro obrót całego oddziału wynoszący 1,5 miliarda euro.
Wcześniej borykający się z trudnościami finansowymi Atos prowadził rozmowy w sprawie sprzedaży całego działu BDS firmie Airbus, ale ostatecznie doszły do skutku, podobnie jak próba sprzedaży centrum danych i działu hostingu Tech Foundations firmie EP Equity Investment (EPEI) za szacunkową kwotę W rezultacie Atos poparł propozycję rządu, która ma na celu ochronę suwerennych aktywów strategicznych Francji. W najbliższym czasie rozpocznie się państwowa ocena prawna potencjalnej transakcji. Niewiążąca oferta zakupu rządu ma zostać przedstawiona na początku czerwca 2024 r.
List Intencyjny przewiduje ograniczone wyłączne zobowiązanie obejmujące oferty bezpośrednie w zakresie określonym w Liście Intencyjnym (wyraźnie upoważniające do wymiany informacji i ofert globalnych w kontekście planu restrukturyzacji finansowej) do dnia 31 lipca 2024 roku oraz wykonanie globalnego porozumienia restrukturyzacyjnego.
Spółka przedstawiła także poprawiony program restrukturyzacji oparty na skorygowanym biznesplanie na lata 2024-2027, który zaniżył oczekiwania wynikowe. W szczególności w 2024 roku spółka planuje osiągnąć 9,8 mld euro przychodów, czyli o 3,3% mniej niż w 2023 roku, zaś 9 kwietnia ogłosiła prognozę przychodów na poziomie 9,9 mld euro (spadek o 2,0 %). Zysk operacyjny Atos za ten rok powinien wynieść 0,3 miliarda euro, czyli 2,9% przychodów, w porównaniu z wcześniej raportowanymi 0,4 miliarda euro, czyli 4,3% przychodów.
Według skorygowanego planu przychody Atos powinny osiągnąć 11,0 miliardów euro w 2027 roku, w porównaniu z wcześniej raportowanymi 11,4 miliardami euro. Przewidywany CAGR przychodów w latach 2023-2027. wyniesie 2,3%, choć wcześniej oczekiwano wzrostu o 3,1%. Oczekuje się, że zysk operacyjny spółki w 2027 r. wyniesie 1,1 miliarda euro, czyli 9,9% przychodów, w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 1,2 miliarda euro, czyli 10,3% przychodów.
Skorygowany biznesplan uwzględnia aktualne trendy biznesowe i słabsze warunki rynkowe w niektórych kluczowych obszarach działalności, a także odzwierciedla opóźnienia w nowych kontraktach i dodatkowe prace w związku z oczekiwaniem klientów na ostateczną decyzję w sprawie restrukturyzacji finansowej spółki. Pod uwagę brano także opóźnienie powrotu do organicznego wzrostu przychodów do lipca 2025 r., niższą rentowność, wyższe koszty zarządu, zwiększone koszty restrukturyzacji w 2025 r. itp.
Zgodnie ze zrewidowaną koncepcją restrukturyzacji finansowej, dotyczącą finansowania przedsiębiorstw w latach 2024-2025. Potrzebne jest 1,1 miliarda euro w gotówce, w porównaniu z 600 milionami euro przewidzianymi w poprzednim planie. Fundusze muszą być zapewniane w formie długu i/lub kapitału własnego przez istniejących interesariuszy lub inwestorów zewnętrznych. Podobnie jak poprzednio, spółka uważa, że będzie potrzebować 300 mln euro w nowych kredytach odnawialnych i 300 mln euro w dodatkowych liniach gwarancji bankowych. Warunki spłaty pozostałego zadłużenia należy przedłużyć o 5 lat.
Spółka zauważyła, że list intencyjny otrzymany od państwa francuskiego nie wpływa na kluczowe parametry restrukturyzacji. W przypadku osiągnięcia porozumienia zakłada się, że wpływy z takiej transakcji nie pojawią się wcześniej niż w drugiej połowie 2025 roku. Umowa o restrukturyzacji finansowej będzie musiała obejmować przedłużenie już szeroko uzgodnionego finansowania tymczasowego w wysokości 450 mln euro oraz dodatkowe finansowanie tymczasowe w wysokości 350 mln euro od lipca 2024 r. do ostatecznego wdrożenia umowy o restrukturyzacji finansowej.
Spółka podała, że przyjmie propozycje inwestorów w tej sprawie do 3 maja. Zostaną również przeprowadzone konsultacje z akcjonariuszami i wierzycielami finansowymi zgodnie z wymogami prawa francuskiego. Na koniec 2023 roku zadłużenie netto spółki wyniosło 2,23 mld euro, a łączna kwota spłat kredytów sięgnęła 4,8 mld euro.
Komentując działania rządu, francuski Minister Gospodarki, Finansów, Przemysłu i Suwerenności Cyfrowej Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI (La Chaîne Info), że Atos prowadzi szereg działań strategicznych dla narodu francuskiego i na rzecz suwerennego kraju oraz na rzecz obronności w obszarach cyberbezpieczeństwa, HPC i energii nuklearnej.
Urzędnik zauważył, że ta suwerenna działalność musi pozostać pod wyłączną kontrolą Francji. „Przejmujemy wiodącą rolę, ponieważ rolą państwa jest ochrona strategicznych interesów Atos i zapobieganie uzależnieniu w dowolnym momencie wrażliwych, krytycznych technologii, takich jak superkomputery czy rozwiązania obronne, od interesów zagranicznych” – podkreślił Le Maire.
Powiązane materiały:
Atos ogólnie traci przychody, ponieważ przyszłość firmy staje się coraz bardziej niepewna Największy akcjonariusz Atosu opracował plan ratowania firmy Atos planuje osiągnąć porozumienie w sprawie restrukturyzacji zadłużenia do lipca Platforma 1C:Enterprise otrzymała wiele ulepszeń i optymalizacji „Graviton” zaprezentował rosyjskie serwery oparte na procesorach Intel Xeon Emerald Rapids
Źródła:
HPCwire Dzieje