Ryse Aero zaczęło przyjmować zamówienia wstępne na elektryczny odrzutowiec Recon Farm o wartości 150 000 USD.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Uruchomiony w 2021 roku amerykański startup Ryse Aero Technologies zaczął przyjmować zamówienia na Recon, ultralekki samolot elektryczny. Oferuje pionowy start i lądowanie oraz maksymalną wysokość lotu nieco ponad 120 m.

Recon jest napędzany w powietrze przez sześć niezależnych wirników, z których każdy wyposażony jest w wyjmowaną baterię. Maszyna waży zaledwie 130 kg i według amerykańskich standardów jest klasyfikowana jako samolot ultralekki – może być tylko jednomiejscowa, nie może latać nad zaludnionymi obszarami i przewozić ciężkich ładunków. Ponadto amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nie przewiduje obowiązkowego szkolenia na takie urządzenia, to znaczy każdy ma prawo latać na tym.

W rzeczywistości nauka zarządzania Reconem zajmuje od godziny do dwóch. Ryse Aero zbudowało cztery prototypy i kilka maszyn przedprodukcyjnych, które są już testowane przez rolników. Firma uważa rolników za główną grupę docelową maszyny, chociaż może być ona również wykorzystywana w innych obszarach: w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, w parkach i na terenach rekreacyjnych, a także w zakładach wydobywczych ropy i gazu. Recon osiąga prędkość maksymalną 100 km/h, a pojemność baterii wystarcza na około 25 minut lotu – wystarczająco, aby przelecieć 16 km w obie strony.

Elektryczny samolot kosztuje 150 000 dolarów, co jak na standardy transportu miejskiego to dużo pieniędzy, ale potrzeby amerykańskich rolników wymagają też bardziej imponujących wydatków: jeden traktor może kosztować nawet 500 000 dolarów, a na farmie może być ich kilka. Firma szacuje, że w rzeczywistych warunkach żywotność maszyny wyniesie od 8 do 10 lat. Ryse Aero przyjęło już około stu zamówień wstępnych na Recona i rozpoczęło budowę zakładu. Do końca roku producent zamierza produkować 10 samochodów miesięcznie, a jeśli uda mu się przyciągnąć dodatkowe inwestycje, to do 2025 roku liczba ta może wzrosnąć do 100 sztuk miesięcznie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz