Ruszył otwarty projekt Open Empathic, którego celem jest stworzenie sztucznej inteligencji z rozpoznawaniem ludzkich emocji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Organizacja non-profit LAION ogłosiła uruchomienie projektu Open Empathic, otwartej platformy do opracowania modelu sztucznej inteligencji rozpoznającej ludzkie emocje. W tworzenie tablicy danych szkoleniowych zaangażowani byli wolontariusze.

Organizacja LAION (Large-scale Artificial Intelligence Open Network) rozpoczęła prace na początku 2021 roku. Została założona przez niemieckiego nauczyciela Christopha Schuhmanna przy wsparciu podobnie myślących osób z serwera Discord dla entuzjastów sztucznej inteligencji. LAION utrzymuje się z darowizn, rządowych grantów badawczych i partnerstw branżowych, takich jak startup Hugging Face i Stable Diffusion. Jako ostatnia stworzyła zbiór danych do treningu generatywnej sztucznej inteligencji – zawierający obrazy i ich opisy tekstowe.

Celem projektu Open Empathic jest stworzenie sztucznej inteligencji, która rozumie więcej niż tylko ludzkie słowa. „Dążymy do tego, aby uchwycić niuanse ekspresji i zmiany intonacji, dzięki czemu interakcja człowieka z sztuczną inteligencją będzie bardziej autentyczna i empatyczna” – wyjaśnił pan Schumann.

Na początkowym etapie projektu LAION uruchomił stronę internetową, na której wolontariusze mogą pisać opisy filmów na YouTube. W tych filmach zazwyczaj mówi jedna osoba – niektóre z nich zostały opracowane przez zespół LAION, a inne zostały stworzone przez wolontariuszy. Dla każdego klipu wypełniana jest lista pól: transkrypcja tekstowa; opis obrazu i dźwięku; wiek, płeć i akcent językowy bohatera wideo; poziom pobudzenia emocjonalnego; wektor psychologiczny („przyjemność” lub „niezadowolenie”). Istnieją również dziedziny techniczne, w których należy wskazać jakość dźwięku oraz obecność lub brak zewnętrznego hałasu. Jednak główny nacisk położony jest na stronę emocjonalną.

Wolontariusze wybierają emocje odpowiednie dla filmu z gotowej listy znajdującej się w rozwijanej liście. Autorzy projektu Open Empathic twierdzą, że mechanizm ten pomoże stworzyć obszerną bazę adnotacji emocjonalnych, uwzględniającą różne języki i kultury. Po przesłaniu raportu wolontariusz może powtórzyć proces – liczba klipów przypadających na uczestnika projektu jest nieograniczona. W najbliższej przyszłości LAION spodziewa się zgromadzenia bazy liczącej 10 tys. rekordów, aby w przyszłym roku jej wolumen w optymistycznym scenariuszu wyniósł od 100 tys. do 1 miliona.

Niektóre organizacje praw człowieka postulowały już wcześniej całkowity zakaz rozwoju i stosowania systemów rozpoznawania emocji – odpowiedni zapis znajduje się także w europejskim prawie dotyczącym sztucznej inteligencji i nie pozwala na wykorzystywanie takich technologii przez organy ścigania, straży granicznej, miejscach pracy i szkołach. Kilka firm, w tym Microsoft, w obliczu niezadowolenia społecznego zrezygnowało już wcześniej z takich projektów. LAION jest jednak przekonany, że otwarty charakter projektu daje im moralne prawo do kontynuowania pracy nad Open Empathic – jako przykład podaje się wspieraną przez społeczność Wikipedię.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz