„RTK IT Plus” uruchomił niezależną od importu platformę bez kodu „Akola”

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Twórca oprogramowania RTK IT Plus zarejestrował platformę Akola w ujednoliconym rejestrze krajowego oprogramowania no-code, które zastąpi importowane rozwiązania takie jak SharePoint, Bubble, Creatio, Mendix i Salesforce Lightning. Za pomocą nowego produktu można stworzyć dowolny portal czy aplikację bez udziału programistów, których obecnie na rynku IT dotkliwie brakuje.

Akola to platforma do tworzenia aplikacji internetowych i stron internetowych o dowolnej złożoności. Rozwiązanie pozwala zautomatyzować własne procesy biznesowe w organizacji i stworzyć od podstaw wewnętrzne portale korporacyjne. Ponadto firmy, które opracowują własne produkty na platformach z małą ilością kodu/bez kodu, znajdą w Akola wszystko, czego potrzebują do swojej działalności.

Produkt nie ma analogii na rynku rosyjskim, ponieważ rozwiązanie pozwala na stworzenie wszystkich komponentów aplikacji internetowej bez programowania, wykorzystując jedynie wbudowane narzędzia no-code: model danych aplikacji, algorytmy przetwarzania danych i wiele więcej. W tym przypadku użytkownik otrzymuje pełną kontrolę nad wszystkimi komponentami tworzonej aplikacji. Charakterystyczną cechą platformy Akola jest możliwość tworzenia interfejsów użytkownika o dowolnej złożoności z osobistym UI/UX. Do interakcji z systemami zewnętrznymi Akola wykorzystuje konstruktor API, za pomocą którego można skonfigurować interakcję z innymi systemami działającymi w infrastrukturze organizacji.

Źródło obrazu: RTK IT Plus

Akola jest odpowiednia dla ponad 10 tysięcy firm, zarówno na poziomie przedsiębiorstwa, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Najodpowiedniejsze rozwiązanie będzie dla organizacji z TOP-500 rankingu RAEX-Analytics. Spółki te świadczą usługi finansowe, handlowe, przemysłowe i hotelarskie. Na przykład instytucje finansowe, firmy produkcyjne i sprzedawcy detaliczni muszą szybko tworzyć i modyfikować aplikacje, aby nadążać za zmieniającymi się przepisami, warunkami rynkowymi i wymaganiami klientów.

„W tej chwili żadna platforma na krajowym rynku nie pozwala na jednoczesne tworzenie złożonych struktur danych, algorytmów i interfejsów bez użycia kodu” – mówi Arsen Blagov, dyrektor generalny RTK IT Plus. — We współczesnych realiach płace deweloperów są wyższe i brakuje kadr. Dzięki temu, że produkty tworzą nie programiści, a administratorzy i analitycy, koszty tworzenia aplikacji czy portali zmniejszają się średnio o 80%. Jednocześnie, korzystając z Akoli, klient 5-krotnie zwiększy szybkość tworzenia nowych rozwiązań, dzięki temu, że platforma zapewnia wszystkie niezbędne intuicyjne mechanizmy. Zostało to udowodnione na praktycznych przykładach, m.in. projektach stworzenia portalu korporacyjnego oraz różnych aplikacji dla małych i średnich przedsiębiorstw.”

Low-code to koncepcja tworzenia systemów informatycznych z wykorzystaniem interfejsów graficznych przy minimalnym (low-code) wykorzystaniu ręcznego kodowania lub jego całkowitym braku (no-code). Do 2025 roku w Rosji aż 70% aplikacji tworzonych przez firmy będzie korzystać z tej technologii. Takich danych, w odniesieniu do prognozy Gartnera, dostarcza badanie przeprowadzone przez eksperta w dziedzinie technologii informatycznych Nikitę Kalinkina. Według ekspertyzy Kalinkina w 2022 r. wielkość rynku low code w Rosji wyniosła około 8 miliardów rubli, a w 2028 roku liczba ta wyniesie około 30 miliardów rubli.

Reklama | LLC „BASIS” INN 7731316059 erid: F7NfYUJCUneP41TQPtiT

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz