Rosyjski Postęp pomógł ISS uniknąć śmieci kosmicznych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Roscosmos poinformował, że dzisiaj o godzinie 18:07 silniki statku kosmicznego Progress MS-24 zadokowanego do modułu serwisowego Zvezda włączyły się na 316,5 sekundy. Było to konieczne do wykonania manewru, podczas którego rosyjski statek transportowo-towarowy uchronił Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) od możliwej kolizji ze śmieciami kosmicznymi. W rezultacie średnia wysokość orbity stacji wzrosła o 900 m.

Podczas działania ISS wysokość orbity stacji była korygowana 350 razy. Z tej liczby Progress przeprowadził korekty 196 razy. Ciężarówka, po zakończeniu pracy silnika, dotarła na stację 25 sierpnia 2023 roku. Do tej pory statek kosmiczny dokonał kilku korekt wysokości ISS, zarówno w celu uniknięcia śmieci kosmicznych, jak i stworzenia warunków do przyjęcia innego statku kosmicznego. W szczególności Progress MS-24 dokona kolejnego uruchomienia silnika w celu ustalenia orbity przed spotkaniem statku towarowego Progress MS-25 na początku grudnia. Jego premiera spodziewana jest 1 grudnia.

Śmieci kosmiczne stały się jedną z przyczyn przyspieszonej degradacji stacji, chociaż można uniknąć poważnych kolizji. Naziemne i kosmiczne systemy śledzenia śmieci kosmicznych nie są w stanie wykryć obiektów o średnicy mniejszej niż 1 cm. Ale tak naprawdę są to kule lecące z kosmiczną prędkością i mogą powodować nie mniej kłopotów niż cięższe śmieci.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz