Rosyjska firma Just AI uruchomiła generatywne narzędzie AI dla biznesu, Jay CoPilot, oparte na własnym modelu dużego języka (LLM) JustGPT. Obejmuje usługi prezentowane w formie aplikacji internetowych, które pozwalają na rozwiązywanie konkretnych problemów biznesowych – podała firma Forbesowi. Tym samym Just AI dołączyło do Yandex i Sber, które w tym roku wypuściły swoje narzędzia AI – odpowiednio YandexGPT i GigaChat.
„Aplikacje opierają się zarówno na najlepszych na świecie modelach sieci neuronowych, jak i na własnym rozwoju Just AI – dużym modelu języka JustGPT” – wyjaśnił Just AI, zauważając, że generatywny AI Jay CoPilot jest już używany w projektach pilotażowych „w dwóch wiodących prywatnych rosyjskich bankach .”, a od 20 września dla firm i programistów został otwarty program wczesnego dostępu do narzędzia AI.
Poza trybem dialogowym firma stworzyła aplikacje dla Just AI, które automatyzują różne zadania, czy to: przygotowywanie protokołów ze spotkań, przeszukiwanie tablic informacji, podsumowywanie, edytowanie i generowanie tekstu, transkrypcja nagrań audio, udźwiękowienie tekstów w różnych formatach w różnymi głosami i w kilku językach, generując obrazy itp. „Jay ułatwia także pracę z różnymi formatami dokumentów – możesz wysłać botowi link do strony internetowej lub pliku (txt, docx, pdf, audio), aby przetłumaczyć tekst na inny język, uzyskać podsumowanie treści lub korzystać z innych funkcji” – powiedział Just AI.
Według przedstawiciela firmy, w przeciwieństwie do ChatGPT, „Jay” działa z różnymi modalnościami – mową, dźwiękiem, tekstem, obrazami. Bot potrafi także wyszukiwać informacje w Internecie oraz posiada API umożliwiające bezpośrednią integrację z systemami informatycznymi organizacji i stanowisk pracy pracowników.
Firma wydała około 90 milionów rubli na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, stworzenie produktu i wdrożenie odpowiedniej infrastruktury IT. Twórcy zdecydowali już, w jaki sposób produkt będzie monetyzowany. „Podczas rejestracji każdy użytkownik ma na swoim koncie określoną liczbę tokenów, okres próbny. Po ich wykorzystaniu może uzupełnić saldo kupując subskrypcję lub określoną liczbę tokenów” – wyjaśniła firma, dodając, że takie podejście dotyczy zarówno użytkowników korporacyjnych, jak i indywidualnych.
Just AI powiedział, że Jay CoPilot działa w oparciu o własny LLM JustGPT, oparty na modelu LLaMA-2 o otwartym kodzie źródłowym. Model został dodatkowo przeszkolony na zbiorze danych instruktażowych zebranych przez Just AI i zawiera 70 miliardów parametrów. Główne szkolenie dodatkowe trwało 12 dni, podczas którego wykorzystano klaster ośmiu akceleratorów Tesla A100, a do zadań pomocniczych wykorzystano własny klaster GPU Just AI. Dodatkowe szkolenie pozwoliło znacznie poprawić zdolność modelu do rozumienia instrukcji w języku rosyjskim i dodać szereg specjalnych przydatnych funkcji. „Na realnych przykładach widzimy już, jak bardzo może wzrosnąć produktywność osobistej pracy ludzi i efektywność poszczególnych procesów biznesowych” – mówi współzałożyciel Just AI Kirill Petrov.
Szef Instytutu AIRI i profesor Skoltech Ivan Oseledets powiedział, że pojawienie się w Rosji nowych produktów AI opartych na wstępnie przeszkolonych LLM w naturalny sposób odzwierciedla aktywny rozwój krajowych technologii. Jednocześnie zauważył, że w oparciu o otwarte parametry techniczne JustGPT, w przeciwieństwie do GigaChat i YandexGPT, „nie jest dokładnie własnym modelem językowym firmy, ale otwartym modelem Llama2, który został dodatkowo przeszkolony do praktycznych zadań języka rosyjskiego- mówiącej publiczności, co stanowiło podstawę produktu.”
Rynek generatywnej sztucznej inteligencji aktywnie się rozwija. Analitycy Bloomberg Intelligence szacują, że jego wolumen może wzrosnąć do 1,3 biliona dolarów do 2032 r., co stanowi 32-krotność przychodów wygenerowanych przez rynek w 2022 r., kiedy zyski wyniosły 40 miliardów dolarów. Analitycy spodziewają się gwałtownego wzrostu w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji w ciągu 10 lat, który może fundamentalnie zmienić sposobu działania sektora technologicznego.
W Rosji rynek sztucznej inteligencji w 2022 roku wyniósł 650 miliardów rubli, czyli o 17% więcej niż w 2021 roku – powiedział Aleksiej Sidoryuk, dyrektor kierunku Cyfrowa Transformacja Przemysłu w Gospodarce Cyfrowej ANO, podczas Konferencji AI dla biznesu Innopolis. Według szacunków Statisty w tym roku wielkość rynku generatywnej sztucznej inteligencji w Rosji może przekroczyć 311 mln dolarów, a w 2030 roku osiągnąć 1,479 mld dolarów.