Rosyjscy eksperci z inteligentnych silników rozszyfrowali manuskrypty Puszkina z AI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Specjaliści rosyjskiej firmy Smart Engines rozszyfrowali przekroczone fragmenty szorstkich rękopisów Aleksandra Puszkina za pomocą systemu sztucznej inteligencji Da Vinci. Architektura Neurostea Da Vinci jest szeroko stosowana do rozpoznawania dokumentów, w szczególności rosyjskich paszportów, niezależnie od warunków kąta i strzelania.

W procesie uczenia się przypomniałem sobie, jakie ruchy pióra w niezrównanych słowach są charakterystyczne dla pisma wielkiego rosyjskiego poety, a następnie przywróciłem utracone miejsca, wykorzystując model ruchów jego ręki stworzonych przez model. W ten sposób można było zidentyfikować kilka wcześniej niepewnych słów z manuskryptów Puszkina. Odkrycia te znacząco przyczyniły się do zrozumienia procesu twórczego poety.

Aby dowiedzieć się, jakie słowa nie lubiły Pushkina za pomocą architektury sieci neuronowej DA VINCI, opracowanej przez specjalistów Smart Engines w celu usunięcia linii skrobania, które utrudniają rozpoznanie danych manuskryptu w oficjalnych dokumentach. Ta technologia pozwala automatycznie określić geometrię dokumentu i rozpoznać dane niezależnie od jego lokalizacji w ramce, zakłóceniu i zniekształceniu. Technologia równie skutecznie radzi sobie zarówno ze skanami, jak i zdjęciami dokumentów, w tym w odbiciu lustrzanym.

Algorytmy inteligentnych silników są już zintegrowane z rozwiązaniami w celu natychmiastowego rozpoznawania danych paszportowych i innych dokumentów. Rozpoznanie paszportu Federacji Rosyjskiej za pomocą aparatu smartfona wymaga tylko 0,15 sekundy. Rozwiązania serwerowe pozwalają rozpoznać do 55 paszportów na sekundę na procesorze bez korzystania z GPU.

„Przeprowadziliśmy eksperyment na temat dekodowania wcześniej nieczytelnych słów w rękopisach Aleksandra Puszkina potwierdził kolosalny potencjał sieci neuronowych w różnych dziedzinach nauki. Widzimy, że sztuczna inteligencja może stać się wiarygodnym narzędziem dla badacza […] Proponowaną metodę usuwania remontów za pomocą AI można zastosować nie tylko do rękopisów Puszkina, ale także do archiwalnych zapisów innych znanych autorów, także jako dokumenty historyczne. Otwiera to nowe możliwości studiowania procesu twórczego pisania słynnych dzieł literackich ” – powiedział Vladimir Arlazarov, dyrektor generalny Smart Engines.

Tylko jedna rzecz pozostaje niejasna: jeśli wielki rosyjski poeta zdjął kilka słów, być może nie chciał, aby ktokolwiek je czytał, w tym sztuczną inteligencję?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz