Rostec rozpoczął dostawy serwerów AMD i zaktualizowanego interkonektu Angara dla krajowych superkomputerów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Korporacja państwowa Rostec ogłosiła rozpoczęcie dostaw sprzętu nowej generacji do tworzenia krajowych superkomputerów. Mowa tu o serwerach o dużej wydajności, przełącznikach 24-portowych oraz adapterach interkonektowych Angara.

W raporcie Rostec stwierdza się, że sprzęt stał się bardziej kompaktowy w porównaniu z poprzednimi modyfikacjami. Adaptery Angara zapewniają integrację serwerów w jeden klaster obliczeniowy w celu wykonywania obliczeń przy wymianie informacji o dużej intensywności i małych opóźnieniach. Nowy produkt został opracowany przez specjalistów z Centrum Badawczego Technologii Obliczeń Elektronicznych (NICEVT) w ramach holdingu Ruselectronics państwowej korporacji Rostec.

Produkt ES8431 jest prezentowany na stronie internetowej NICEVT. Jest to karta FHFL z interfejsem PCIe 2.0 x16, która udostępnia do sześciu (lub do ośmiu w przypadku korzystania z karty rozszerzeń) portów do podłączenia do sąsiednich węzłów. Przepustowość sięga 75 Gb/s na port, opóźnienie wynosi 130 ns na przeskok. Zastosowano kable Samtec. Obsługiwane są topologie sieci pierścieniowej, torusowej (lub kratowej) 2D, 3D i 4D oraz możliwe jest skalowanie do 32 tysięcy węzłów. Pobór mocy – 30 W.

Dostępny jest również niskoprofilowy zasilacz 15 W, EC8432, który jest w zasadzie taki sam jak EC8431, ale ma tylko jeden port (CXP). Koncentruje się na pracy z przełącznikami. I NICEVT oferuje właśnie takie rozwiązanie – produkt 1U EC8433. Posiada 24 porty o przepustowości do 75 Gbps. Możliwe jest skalowanie do 2 tysięcy węzłów. Zużycie energii nie przekracza 150 W.

Źródło obrazu: NICEVT

Podczas wydarzenia „Dni Superkomputerów w Rosji 2023” firma NICEVT ogłosiła także bardziej kompaktową wersję adaptera EC8452.02 i 24-portowy przełącznik EC8453.03. Komunikat Rostec nie precyzuje, o jakie konkretne produkty chodzi. Na rynku korporacji państwowej zalecana cena detaliczna przełącznika EC8433 wynosi 2,8 miliona rubli, a adaptery EC8431 i EC8432 to 396 tysięcy rubli. i 300 tysięcy rubli. odpowiednio.

Oferta produktów NICEVT obejmuje również serwer ogólnego przeznaczenia Server-NICEVT-044 SP3 na platformie AMD. Może być wyposażony w jeden lub dwa procesory EPYC Naples/Rzym/Mediolan (od 8 do 48 rdzeni), do 1 TB RAM, dwa zasilacze typu hot-swap. Istnieje możliwość montażu dysku SSD o łącznej pojemności do 10 TB oraz dysku twardego o łącznej pojemności do 80 TB. Współczynnik kształtu – 2U. Zalecana cena detaliczna wynosi 1,2 miliona rubli.

„Dokonaliśmy pierwszych dostaw nowej generacji sprzętu sieciowego z linii Angara, której rozwój zakończono w 2023 roku. Sprzęt został zainstalowany na terenie dwóch organizacji badawczych. Urządzenia pozwalają jeszcze efektywniej wykonywać zadania tworzenia nowoczesnych rosyjskich superkomputerów do rozwiązywania złożonych problemów naukowych. Od tego właśnie sprzętu zależy dziś w dużej mierze powodzenie i szybkość badań naukowych, a co za tym idzie i rozwój krajowego przemysłu – mówi Dyrektor Generalny NICEVT.

Powiązane materiały:

Superkomputer „Oracle” pracujący w NSU zwyciężył w konkursie „Projekt Roku”. Superkomputer Siergieja Godunowa o wydajności 54,4 teraflopów został oficjalnie zaprezentowany w Rosji W Moskiewskim Instytucie Lotniczym uruchomiono drugie modułowe centrum danych dla superkomputera: wydajność maszyny wzrośnie do 380 teraflopów Najtrudniejsza ścieżka, która była tego warta: Rostelecom przeniósł swoje centra danych na rosyjski sprzęt YADRO Firma Micron wprowadziła pierwszy na świecie 4-portowy dysk SSD

Źródła:

Rostec NICEVT

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz