Korporacja państwowa Roscosmos pomyślnie wystrzeliła dziś rakietę Sojuz-2.1b, która wystartowała z kosmodromu Wostocznyj o godzinie 02:18 czasu moskiewskiego. Wysłał na orbitę referencyjną górny stopień Fregata z dwoma satelitami heliogeofizycznymi Jonosfery-M oraz 53 towarzyszącymi im pojazdami. Później Roscosmos ogłosił, że obie sondy kosmiczne Ionosfera-M zostały pomyślnie wystrzelone na orbitę synchroniczną ze Słońcem.
„Heliogeofizyczne statki kosmiczne Jonosfera-M nr 1 i nr 2, wystrzelone z Wostocznego, zostały dostarczone na określoną orbitę i oddzielone od górnego stopnia Fregat2” – głosi komunikat opublikowany na kanale Roscosmos Telegram. Później pojawiła się również informacja, że oba satelity zostały pomyślnie przejęte pod kontrolą.
Przypomnijmy, że satelity Ionosfera-M są częścią kompleksu kosmicznego Ionosonde, który powstaje w celu monitorowania sytuacji heliogeofizycznej (pogody kosmicznej) w celu rozwiązywania szerokiego zakresu problemów, w tym monitorowania jonosfery i Słońca. W przyszłości planowane jest badanie procesów rozkładu ozonu w górnych warstwach atmosfery i monitorowanie sytuacji radiacyjnej. W sumie w przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane cztery satelity Jonosfera-M i jeden Zond-M. Wyniesienie na orbitę trzeciego i czwartego satelity zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
Roscosmos zauważył również, że w ramach obecnego wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną wysłano rekordową liczbę rosyjskich satelitów. Towarzyszący ładunek składał się z 49 małych pojazdów rosyjskich, rosyjsko-chińskich, rosyjsko-zambabweańskich i dwóch irańskich. Wszystkie oddzieliły się od górnego stopnia Fregata i zostały dostarczone na docelowe orbity. „Biorąc pod uwagę wystrzelone na orbitę satelity heliogeofizyczne Jonosfera-M nr 1 i nr 2, jednoczesne wystrzelenie 51 rosyjskich statków kosmicznych stało się rekordem w historii krajowej kosmonautyki” – zauważył Roscosmos.