Rosjanie zaczęli kupować coraz więcej inteligentnych urządzeń domowych – najpopularniejsze są inteligentne głośniki i roboty-odkurzacze

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Rosjanie zaczęli kupować coraz więcej inteligentnych urządzeń domowych – najpopularniejsze są inteligentne głośniki i roboty-odkurzacze

W Rosji sprzedaż konsumenckich urządzeń inteligentnego domu zaczęła rosnąć, pisze Vedomosti, powołując się na dane ekspertów, chociaż poziom penetracji takich gadżetów wciąż pozostaje w tyle za europejskimi i amerykańskimi. Inteligentne głośniki i zrobotyzowane odkurzacze są najbardziej popularne wśród Rosjan, powiedział Stanislav Soltitsky, zastępca dyrektora firmy F + tech-Marvel.

Zdaniem Soltitsky’ego spośród inteligentnych urządzeń domowych najbardziej zrozumiałe dla konsumenta pod względem funkcjonalności i użyteczności są inteligentne głośniki ze wsparciem dla asystentów głosowych oraz roboty odkurzające. W szczególności odkurzacze automatyczne w 2022 r. stanowiły ponad 40% całego rynku odkurzaczy w ujęciu pieniężnym.

M.Video-Eldorado i Ozon podają, że dużym zainteresowaniem cieszą się również inteligentne gniazdka, urządzenia oświetleniowe, piloty, zasłony i zintegrowane systemy bezpieczeństwa, w tym ruchu, dymu, wycieku wody i kamer wideo.

W sieciach MTS i Tele2 sprzedaż w tym segmencie wzrosła dwukrotnie w sztukach, w Beeline – o 21%, w MegaFon – o 10%, na rynku Wildberries – 3,3 razy. Według szacunków Soltitsky’ego w rublach wzrost segmentu był mniej znaczący – o 30% do około 100 miliardów rubli.

Po odejściu zagranicznych producentów w ubiegłym roku, udział chińskich urządzeń smart home wzrósł. Co więcej, rozwiązania z Państwa Środka prezentowane są nie tylko w segmencie budżetowym, ale i średnim, a nawet w segmencie premium, jak zaawansowane roboty-odkurzacze.

Rosnące zainteresowanie inteligentnymi urządzeniami wynika z trendu w kierunku cyfryzacji i automatyzacji przestrzeni domowej, a także poszerzania asortymentu i tańszych urządzeń. Jednocześnie wskaźnik penetracji konsumenckich urządzeń IoT w Rosji jest nadal znacznie niższy niż w Europie i USA – mniej niż 4% wobec 35% w amerykańskich gospodarstwach domowych w trzecim kwartale 2022 r. (wg Edison Research).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz