Roscosmos zrealizował 100 udanych startów kosmicznych z rzędu – to nowy rekord

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Według oficjalnego kanału Telegram rosyjskiej agencji kosmicznej, państwowa korporacja Roscosmos wykonała 100 udanych startów kosmicznych z rzędu od 2018 roku. Dziś rano odbył się setny udany start – rakieta Sojuz-2.1a wraz z ciężarówką kosmiczną Progress MS-22 została wysłana na ISS.

„46 startów wykonano z kosmodromu Bajkonur, 36 z Plesiecka, po dziewięć z kosmodromu Wostocznyj i Centrum Kosmicznego w Gujanie” – poinformował Roskosmos w oświadczeniu.

82 udane starty miały miejsce na rakietach z rodziny Sojuz, 11 na rakietach nośnych Proton-M, przeprowadzono również cztery starty rakiet Angara i trzy rakiety Rokot.

Państwowa korporacja Roscosmos zauważyła również, że Rosja w swojej najnowszej historii nadal aktualizuje rekord liczby udanych startów kosmicznych z rzędu. W czerwcu 2021 r. ustanowiono krajowy rekord 60 udanych startów kosmicznych pojazdów nośnych z rzędu. Dotychczasowe osiągnięcie to 59 kolejnych udanych startów, które przeprowadzono od lutego 1992 do marca 1993 roku.

Setny udany start w kosmos odbył się dziś rano o 9:15 czasu moskiewskiego. Rakieta nośna Sojuz-2.1a została wystrzelona z Bajkonuru ciężarówką kosmiczną Progress MS-22, która trafiła na ISS. Zdjęcia z tego startu można zobaczyć poniżej.

gqfqdqdqdqwd.jpg gqfqqfdqfqfd.jpg gwefqqdqdqd.jpg qfqfqfqfqf.jpg scqwdqwdqfd.jpg Zobacz wszystkie obrazy (6)

Dokowanie statku kosmicznego z modułem Zvezda zaplanowano na 11 lutego.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz