W ubiegły piątek szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej Denis Manturow podzielił się planami Roskosmosu na rok 2024 i kilka kolejnych lat – pisze agencja Interfax. Plany te obejmują stworzenie superciężkiej rakiety do lotów na Księżyc i Marsa, a także opracowanie ultralekkiej rakiety nośnej Start-1M do konwersji.
Według wicepremiera Moskiewski Instytut Inżynierii Cieplnej (MIT, część Roskosmosu) opracowuje obecnie, w interesie Ministerstwa Obrony i Roskosmosu, ultralekką rakietę nośną Start-1M, która będzie pierwszym startem z czego zaplanowano na rok 2026.
Rodzina konwersji wielofunkcyjnych przenośnych kompleksów rakietowo-kosmicznych (RKK) „Start” obejmowała czterostopniową rakietę nośną RKK „Start-1” i pięciostopniową rakietę nośną RKK „Start”, stworzoną na bazie bojowej mobilne systemy rakietowe „Pioneer” i „Topol”.
Wicepremier zapowiedział także plany wystrzelenia rakiety na metan wielokrotnego użytku Amur-LNG w 2030 roku. Powiedział, że od 2025 roku na kosmodromie Wostocznyj rozpoczną się prace nad stworzeniem superciężkiej rakiety do lotów na Księżyc i Marsa w ramach federalnego projektu „Stworzenie kompleksu rakiet kosmicznych klasy superciężkiej”. Pierwsze próby w locie mają się odbyć w 2033 roku. Na stworzenie rakiety planuje się przeznaczyć około 600 miliardów rubli.
W tym roku Roscosmos wystrzeli łącznie 123 satelity, w tym 70 małych, powiedział Manturow. Zauważył, że krajowa konstelacja orbit obejmuje ponad 240 statków kosmicznych.