Rosatom zaprezentował zestawy paliwowe do elektrowni jądrowych w stylu zachodnim i może teraz zostać dostawcą dla prawie każdego reaktora
Na konferencji TopFuel 2023 w chińskim mieście Xi’an rosyjscy eksperci zaprezentowali zespół paliwowy do reaktorów lekkowodnych projektu PWR Western. W Chinach większość takich reaktorów i Rosja przynajmniej mogą stać się dostawcą do Imperium Niebieskiego nie tylko surowców (uranu), ale także zespołów paliwowych – gotowych produktów zaawansowanych technologicznie, które w rzeczywistości nie mają odpowiedników z perspektywą zostania dostawcą dla prawie każdego reaktora na świecie.
Według Rosatomu dziś co szósty reaktor energetyczny na świecie działa na rosyjskim paliwie. Od lat 90. ubiegłego wieku Westinghouse zaczął podejmować próby stworzenia własnego analogu paliwa do reaktorów radzieckiego, a później rosyjskiego projektu. Wejście na rynek europejski nie było możliwe od razu ze względu na nieadekwatne wyniki amerykańskiego paliwa, ale na Ukrainie poczyniono postępy i dziś, uwzględniając ukraińskie doświadczenia i dzięki sankcjom odcięcia Rosji od UE, Westinghouse zaczął aktywnie zawierać kontrakty na dostawy zestawów paliwowych do elektrowni jądrowych w oparciu o rosyjskie projekty w Europie.
Rosatom ze swojej strony stworzył również podstawy do dostaw zestawów paliwowych do reaktorów Westinghouse i tym podobnych. Główną zaletą rosyjskiego paliwa „w stylu zachodnim” jest całkowita niezależność od łańcuchów dostaw. Proces od początku do końca odbywa się w Rosji z zachowaniem wszelkich wymagań technologicznych. Ale to nie wszystko. Zespoły paliwowe przedstawione przez rosyjskich deweloperów mają ulepszenia, które pozwalają „spalać” paliwo dłużej iz większą wydajnością.
Innymi słowy, rosyjska alternatywa umożliwia rzadsze przeprowadzanie procedury ładowania reaktora i otwiera możliwość pracy pod zwiększonymi obciążeniami. Tym samym zespoły te umożliwiają wytwarzanie tańszej energii elektrycznej, co dodatkowo podkreśla status energetyki jądrowej jako „zielonej”.
Zespoły w stylu zachodnim oparte są na rosyjskim paliwie TVS-Kvadrat (TVSK). Produkcja zespołów paliwowych TVS-Kvadrat jest wdrożona w Nowosybirskim Zakładzie Koncentratów Chemicznych (NZHK PJSC, przedsiębiorstwo TVEL Fuel Company of Rosatom). Zespoły przeszły pełny cykl testów w 2020 roku w reaktorze PWR-900 na bloku nr 3 EJ Ringhals w Szwecji. Po przepracowaniu zostali wysłani na niezależne badania do ośrodka badawczego Studsvik w Szwecji w celu przeprowadzenia badań postreaktorowych. Jesienią 2021 r. ośrodek pozytywnie ocenił próbki. Nie było skarg na rosyjskie zespoły, które pracowały w „zachodnim” reaktorze.
„Paliwo TVSK zapewnia operatorom elektrowni jądrowych wyjątkowe korzyści: zwiększoną wydajność bloków energetycznych w oparciu o sprawdzone rozwiązania, zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji, a wszystko to wraz ze zwiększoną stabilnością łańcuchów dostaw paliw dzięki całkowicie niezależnym rozwiązaniom technicznym Rosatomu” – podkreślił Ilya Ushmarov, kierownik projektu grupy programowej TVS-Kvadrat TVEL SA.