Rolls-Royce został również zaproszony do budowy małego reaktora modułowego w Europie – zaczną od Polski

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Listę firm wybranych do budowy małych modułowych reaktorów jądrowych w Unii Europejskiej uzupełnił brytyjski Rolls-Royce. Wcześniej do podobnych programów wybierano firmy NuScale i GE Hitachi. Rolls-Royce podpisał protokół ustaleń z polską firmą Industria, NuScale spodziewa się rozpocząć podbój Europy z Rumunią, a GE Hitachi z Estonią.

Należy powiedzieć, że główną ideą państwowej spółki Industria, która jest częścią otwartej spółki akcyjnej Agencji Rozwoju Przemysłu SA (IDA), jest stworzenie sieci elektrowni jądrowych do produkcji „ „niskoemisyjny” wodór. Przyszły klaster, oprócz dostarczania polskim odbiorcom energii elektrycznej, będzie produkował z 50 tys. ton wodoru rocznie.

Pierwszy typowy mały modułowy projekt firmy Rolls-Royce obejmuje elektrownię o mocy 470 MWe. Jest to pomniejszona kopia reaktora wodnego ciśnieniowego, co ułatwia prace projektowe i certyfikację, ale prowadzi do wielokrotnego wzrostu objętości odpadów jądrowych (moc reaktora spada o rząd wielkości, a ilość materiałów na reaktor nie nie spada tak bardzo). W Wielkiej Brytanii pierwszy reaktor w ramach tego projektu ma zostać oddany do użytku w 2029 r., ale pozwolenia na budowę zostaną uzyskane dopiero w połowie 2024 r.

Zgodnie ze wstępną umową z Industria, pierwszy w Polsce klaster reaktorów Rolls-Royce może obejmować nawet trzy jednostki. Rozważana jest również możliwość zastąpienia ponad 8 GW elektrowni węglowych w południowej Polsce na Rolls-Royce SMR w latach 2030-2040.

To nie jedyny projekt jądrowy dla Polski. Kraj znajduje się na wczesnym etapie masowego przejścia na energię jądrową w ramach swoich planów dekarbonizacji. Na przykład w zeszłym roku rząd wybrał reaktory AP1000 firmy Westinghouse do pierwszej części planu budowy sześciu pełnoskalowych reaktorów o mocy do 9 GW do 2040 r., podczas gdy Korea Hydro & Nuclear Power zgodziła się na odrębny plan budowy elektrowni jądrowej w Patnow z polskimi firmami ZE PAK i Polska Grupa Energetyczna.

Nie mniej ambitne plany budowy małych reaktorów modułowych w Polsce. W szczególności tydzień wcześniej PKN Orlen poinformował, że przygotowuje się do ogłoszenia lokalizacji dla maksymalnie 79 reaktorów SMR BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy. Również w zeszłym miesiącu francuski EDF podpisał umowę z Respect Energy na rozwój projektów energetyki jądrowej w oparciu o technologię Nuward SMR.

W lipcu 2022 r. producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź SA złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę elektrowni VOYGR SMR firmy NuScale. KGHM deklaruje, że jego celem jest uruchomienie pierwszej elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce już w 2029 roku. Przyszły krajobraz energetyczny Polski i dużej części Unii Europejskiej zmienia się tak szybko i tak dramatycznie, że można się zastanawiać, co wszyscy myśleli wcześniej?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz