Renesas przywrócił do życia nieczynną od prawie dziesięciu lat fabrykę energoelektroniki

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jak podano w oficjalnym komunikacie prasowym, japońska firma Renesas Electronics zorganizowała wczoraj uroczystość ponownego uruchomienia wstrzymanego w 2014 roku zakładu w Kofu. Teraz otrzymała nowoczesny sprzęt do obróbki płytek krzemowych o standardowej wielkości 300 mm i będzie mogła produkować energoelektronikę, na którą istnieje zapotrzebowanie na rynku pojazdów elektrycznych.

Przedsiębiorstwo jest własnością spółki zależnej Renesas Semiconductor Manufacturing i do czasu tymczasowego zamknięcia w październiku 2014 roku zajmowało się produkcją płytek krzemowych w rozmiarach 150 i 200 mm. W maju 2022 roku zarząd Renesas podjął decyzję o modernizacji tego przedsiębiorstwa i opanowaniu produkcji obecnie poszukiwanych produktów. W modernizację przedsiębiorstwa zainwestowano około 590 milionów dolarów, a do 2025 roku zostanie tu uruchomiona produkcja komponentów opartych na tranzystorach bipolarnych z izolowaną bramką i innych rozwiązań poszukiwanych w branży pojazdów elektrycznych.

Oprócz nowego wyposażenia, w trakcie przebudowy przedsiębiorstwo otrzymało tzw. „czyste pomieszczenia”, spełniające współczesne wymagania technologiczne, gdyż pierwotny budynek wzniesiono na początku obecnego stulecia i z punktu widzenia infrastruktury inżynieryjnej, może być nieaktualny. Montaż nowego sprzętu rozpoczął się w przedsiębiorstwie w październiku ubiegłego roku. Budowa nowego zakładu tej wielkości wymagałaby około dwóch lat i kilku miliardów dolarów, natomiast przebudowa starego trwała około roku i kosztowała niecałe 600 milionów dolarów.

Rohm przekształca dział paneli słonecznych, który kupił od Solar Frontier w listopadzie ubiegłego roku, w produkcję energoelektroniki. Po modernizacji przedsiębiorstwo powinno rozpocząć działalność do końca tego roku. Rohm planuje wydać na rozbudowę zakładu ok. 2 miliardy dolarów. Projekt ten pozwoli firmie zwiększyć do 2030 r. produkcję podzespołów mocy na bazie węglika krzemu 35-krotnie w porównaniu do 2021 roku. Produkcja energoelektroniki nie wymaga stosowania zaawansowanej litografii, co pozwala japońskim przedsiębiorstwom, z których wiele powstało jeszcze w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, opanować produkcję obiecującego rodzaju produktu przy umiarkowanych kosztach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz