MSI przygotowało duże stoisko na targach Computex 2023, aby zaprezentować szeroką gamę swoich najnowszych produktów. Laptopom firmy poświęciliśmy już osobny artykuł, ale tutaj bardziej szczegółowo zajmiemy się monitorami do gier i komputerami stacjonarnymi, a także porozmawiamy o komputerach PC i monitorach dla biznesu.
Rozwiązania dla graczy
Wśród monitorów do gier MSI Project 491C QD-OLED wyróżnia się najbardziej, ponieważ przynajmniej jest to ogromny, ultraszeroki 49-calowy zakrzywiony wyświetlacz. Ale sprawa nie ograniczała się tylko do rozmiaru. Monitor zbudowany jest w oparciu o panel OLED wykorzystujący technologię kropek kwantowych i proporcjach 32:9, rozdzielczości 5120×1440 pikseli, częstotliwości 240 Hz i czasie reakcji 0,03 ms.
Monitor Project 491C QD-OLED doskonale sprawdzi się nie tylko w grach, ale także w pracy, zapewniając wielozadaniowość – możesz w pełni otworzyć kilka programów jednocześnie i wygodnie z nimi pracować. Obsługiwane są funkcje PBP, PIP i KVM4. Monitorowi na stoisku MSI towarzyszył zaktualizowany kompaktowy komputer stacjonarny MPG Trident AS 13. generacji z procesorem Core i7-13700 i kartą graficzną GeForce RTX 4070, która doskonale nadaje się do gier w rozdzielczości 1440p.
Następnie MSI pokazało kilka monitorów do gier MAG 323UPF, przenośny monitor Optix MAG162V i komputer do gier Infinite X2 13F. Monitor MAG 323UPF zbudowany jest na 32-calowym panelu Rapid IPS o rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli), częstotliwości 160 Hz i czasie reakcji 1 ms. Według MSI monitory z rozdzielczością 4K przy częstotliwości 144 Hz i wyższej wkrótce staną się głównym nurtem. Co więcej, monitor nadaje się do użytku nie tylko z komputerami do gier, ale także z konsolami – posiada interfejs HDMI 2.1, który pozwala na wyświetlanie obrazu 4K przy 120 Hz.
Przenośny 15,6-calowy wyświetlacz Optix MAG 162V nie został tu zainstalowany przypadkowo: MSI sugeruje użycie dużego monitora do gier, podczas gdy mały może jednocześnie wyświetlać filmy z YouTube’a, streamy z Twitcha lub inne treści, czy jakieś dodatkowe programy – opcji jest wiele . . Przenośny ekran zbudowany jest na panelu IPS o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli) i częstotliwości 60 Hz. Wyświetlacz wykonano w zwartej obudowie o grubości 5,5 mm i wadze 900 g. Posiada również wbudowane głośniki.
Wraz z tymi monitorami pokazano pełnowymiarowy desktop MPG Infinite X2 13F, który wykorzystuje procesor Intel Core i9-13900KF oraz kartę graficzną GeForce RTX 4090. MSI podkreśla możliwość łatwej aktualizacji systemu, choć jest mało prawdopodobne, że użytkownicy będą mieć taką ochotę we flagowej konfiguracji.
Wreszcie MSI pokazało system z czterema monitorami do gier: parą MAG 274UPF, jednym MAG 325CQRX i jednym MEG 342C QD-OLED. Ich uzupełnieniem jest komputer o nietypowej konstrukcji MEG Trident X2.
Najbardziej zaawansowanym z wymienionych powyżej monitorów jest MEG 342C, zbudowany na panelu QD-OLED. Ma proporcje 21:9, rozdzielczość 3440×1440 pikseli, częstotliwość 175 Hz, czas reakcji 0,03 ms i jasność do 1000 cd/m2 (szczyt dla HDR).
MAG 325CQRXF to zakrzywiony 32-calowy monitor QHD (2560 × 1440 punktów). Jest zbudowany na panelu Rapid IPS z częstotliwością odświeżania 240 Hz. Z kolei MAG 274UPF zbudowany jest na 27-calowym panelu tego samego typu, ale o rozdzielczości 4K i częstotliwości 144 Hz.
Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany na stoisku flagowy komputer gamingowy MEG Trident X2 wraz z opisywanymi monitorami. Łączy w sobie flagowe wypełnienie, aż po Intel Core i9-13900K i NVIDIA GeForce RTX 4090, a także niecodzienny design i bardzo nieszablonowe podejście do chłodzenia.
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy patrząc na komputer MEG Trident X2, jest mały wyświetlacz na przednim panelu. Jest w stanie wyświetlić różne przydatne informacje o systemie, ale nie tylko. Ekran jest dotykowy, a za jego pośrednictwem można monitorować i regulować wydajność systemu (wybrać tryb pracy), a także sterować funkcjami gamingowych monitorów MSI, takimi jak aktywacja funkcji Smart Crosshair czy Optix Scope.
Kolejna niezwykle interesująca cecha MEG Trident X2 jest ukryta wewnątrz, choć sugeruje to asymetryczna konstrukcja obudowy komputera. Obudowa komputera jest podzielona na dwie części, dzięki czemu zapewnione jest wydajniejsze chłodzenie – napędy i zasilacz znajdują się w osobnej komorze i nie nagrzewają pozostałych podzespołów. W komputerze zastosowano system chłodzenia Silent Storm Cooling 3, który za pomocą specjalnego deflektora pozwala skierować dopływ świeżego powietrza bezpośrednio do karty graficznej i usunąć gorące powietrze przez panel boczny z dużym otworem wentylacyjnym. Do chłodzenia procesora zastosowano LSS z chłodnicą 280 mm. System pozostaje cichy, a MSI deklaruje redukcję szumów o 5 dB. A temperaturę Silent Storm Cooling 3 można obniżyć nawet o 10°C.
Rozwiązania komercyjne
MSI rozwija nie tylko kierunek produktów gamingowych, ale także rozwiązań biznesowych, którym na stoisku firmy na targach Computex poświęcony był cały dział. Zademonstrowano tutaj komputery o różnych rozmiarach, monobloki i monitory.
MSI zaprezentowało na targach nowoczesny monitor MD272QXPW QHD 100Hz z certyfikatem DisplayHDR 400 oraz ergonomiczną podstawkę. Ważną cechą tego wyświetlacza jest obsługa funkcji KVM, która pozwala na jednoczesne podłączenie kilku komputerów do jednego monitora i sterowanie nimi za pomocą jednego zestawu myszki i klawiatury (są one podłączone do portów USB monitora). Dzięki temu z jednego stanowiska pracy można zarządzać wieloma komputerami, co przyda się administratorom systemów lub np. do sterowania liniami produkcyjnymi. Na stoisku komputer stacjonarny PRO DP10 13M i 14-calowy Modern 14 C12M zostały podłączone do Modern MD272QXPW.
Dla ludzi kreatywnych zawodów firma MSI przedstawiła komputer stacjonarny PRO DP180 13th, który przy dość skromnych rozmiarach oferuje procesory Core 13 generacji do Core i7-13700 oraz karty graficzne NVIDIA do GeForce RTX 3060 jest zaplanowane). Opcjonalnie możliwy jest nawet napęd optyczny.
Monitor Modern MD271UL został pokazany wraz z PRO DP180. To 27-calowy wyświetlacz 4K IPS o rozdzielczości 60 Hz i 10-bitowej głębi kolorów. Wyświetlacz ma szeroką gamę kolorów (1,07 miliarda kolorów), obejmującą przestrzeń kolorów DCI-P3 o 99%, Adobe RGB o 95% i sRGB o 139%. Jednocześnie MSI zadbało również o zdrowie użytkowników redukując poziom światła niebieskiego i migotania. Warto również zwrócić uwagę na ciężką aluminiową podstawkę, która zapewnia stabilność i umożliwia regulację kąta nachylenia ekranu. Doskonale uzupełnia również minimalistyczny design monitora.
A dla tych, którzy potrzebują mobilności, MSI wprowadziło przenośny monitor PRO MP161 o przekątnej 15,6 cala. Ma rozdzielczość Full HD i częstotliwość 60 Hz, a także smukłą obudowę (17,8 mm) i niewielką wagę (750 gramów). Dla wygody użytkowników firma MSI wyposażyła PRO MP161 w niewielką podstawkę, która umożliwia montaż wyświetlacza zarówno w poziomie, jak i w pionie pod różnymi kątami. Urządzenie jest podłączone przez USB Type-C (interfejs DisplayPort).
Oprócz opisanego powyżej pełnowymiarowego komputera stacjonarnego, MSI pokazało również kompaktowe rozwiązania biznesowe. Najmniejszy z nich to Cubi 5 12M. Jest wykonany w obudowie o pojemności zaledwie 0,66 litra, ale jednocześnie obsługuje rozdzielczości do 8K (7320 × 2160 pikseli) i jest w stanie wyświetlać obraz na trzech monitorach jednocześnie. W ten sposób możesz tworzyć ściany wideo lub zaawansowane stacje robocze z bardzo kompaktowym komputerem. Komputer zbudowany jest na mobilnych układach Intel Core 13. generacji (do Core i7) i obsługuje Thunderbolt 4, Wi-Fi 6E, a także posiada dwa porty Ethernet (1G i 2,5G).
Nieco większym rozwiązaniem jest 1,1-litrowy PRO DP10 13M, który obsługuje do czterech monitorów, co zostało zademonstrowane na stoisku. Wykorzystuje również układy mobilne Intel Core 13. generacji (do Core i7) i obsługuje Thunderbolt 4, Wi-Fi 6E i 2,5G Ethernet.
Dodatkowo MSI pokazało desktop PRO DP21 12M, który jest większy od dwóch poprzednich modeli, ale nadal bardzo kompaktowy. Wykorzystuje już mocniejsze procesory Intel Core 13. generacji do komputerów stacjonarnych, ale system chłodzenia ma niski poziom hałasu. Układ ten charakteryzuje się szeroką gamą portów wejścia/wyjścia – na przykład jest port COM.
Na koniec firma MSI zaprezentowała potężne urządzenie wielofunkcyjne PRO AP243TP. Ma 23,8-calowy dotykowy wyświetlacz Full HD i wykorzystuje procesor Intel Core 12. generacji do komputerów stacjonarnych. MSI osobno zadbało o ochronę prywatności: za pomocą specjalistycznego oprogramowania monoblok jest w stanie powiadomić użytkownika, jeśli ktoś podchodzi do niego od tyłu, a wbudowana kamerka posiada ochronną przesłonę. Wykorzystuje również technologię ochrony oczu.
Źródła:
MSI 3DWiadomości