Rekordowe przychody w segmencie serwerów nie mogły przeważyć nad słabą prognozą AMD na bieżący kwartał, akcje spadły

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

AMD w swoim rozwoju zaczyna w pewnym momencie podążać ścieżką konkurencyjnej NVIDII, gdyż w zeszłym roku jej przychody w segmencie serwerów wzrosły do ​​rekordowych poziomów, a obecnie ten sektor rynku jest jej największym źródłem dochodów. Prognozy AMD na bieżący kwartał nieco rozczarowały inwestorów, gdyż akcje spółki spadły o 6,5% w notowaniach poza godzinami pracy, do 172,06 dolarów.

Coś podobnego, jak pamiętamy, zaobserwowano w przypadku kwartalnych raportów Intela. Prezes AMD Lisa Su pogorszyła sytuację stwierdzeniem, że bieżący rok będzie sprzeczny pod względem popytu na produkty firmy. Głównym rozczarowaniem dla inwestorów był zakres przychodów uwzględniony w prognozie AMD na bieżący kwartał: od 5,1 do 5,7 miliarda dolarów, podczas gdy analitycy oczekiwali średnio 5,73 miliarda dolarów.

Nawet zauważalnie poprawiona prognoza zarządu AMD dotycząca przychodów ze sprzedaży akceleratorów obliczeniowych w segmencie serwerów nie pomogła naprawić sytuacji. O ile w zeszłym roku Lisa Su twierdziła, że ​​w tym roku firma będzie w stanie zarobić na sprzedaży akceleratorów do systemów sztucznej inteligencji co najmniej 2 miliardy dolarów, to teraz podniosła tę poprzeczkę do 3,5 miliarda dolarów, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że Wolfe Research analitycy spodziewali się co najmniej 8 miliardów dolarów, wówczas można zrozumieć przyczyny korekty akcji AMD.

W czwartym kwartale ubiegłego roku przychody AMD przekroczyły oczekiwania analityków, zwiększając się o 10% rok do roku, do 6,17 miliarda dolarów, a następnie o 6%. Ważne, że w trudnych warunkach rynkowych spółce udało się utrzymać marżę na poziomie 51%, choć w bieżącym kwartale spodziewa się ją nawet podnieść o jeden punkt procentowy. Koszty operacyjne AMD wzrosły w ostatnim kwartale o 2% do 1,73 miliarda dolarów i wzrosły o 8% rok do roku, głównie za sprawą wydatków na badania i rozwój. Dochód operacyjny wzrósł o 11% sekwencyjnie do 1,4 miliarda dolarów i wzrósł o 12% rok do roku. Zysk netto wzrósł o 10% do 1,25 miliarda dolarów i wzrósł o 12% rok do roku.

W segmencie centrów danych przychody AMD w zeszłym kwartale wzrosły o 43% sekwencyjnie i o 38% rok do roku, do 2,3 miliarda dolarów. W czwartym kwartale firma uzyskała 37% swoich całkowitych przychodów ze sprzedaży komponentów serwerowych. Na koniec całego roku przychody w segmencie serwerów wzrosły o 7% do 6,5 miliarda dolarów, co stanowi aktualizację historycznego rekordu. Notabene w segmencie rozwiązań wbudowanych przychody AMD na koniec roku również zaktualizowały rekord, zwiększając się o 17% do 5,3 miliarda dolarów.W bieżącym kwartale przychody AMD nie będą się zmieniać konsekwentnie, ale jeśli sezonowe przychody z sprzedaż procesorów centralnych maleje, następnie w kierunku przeznaczenia procesorów graficznych do serwerów będzie rosła. W ujęciu rok do roku oczekuje się, że przychody AMD z serwerów wzrosną w bieżącym kwartale o znaczny dwucyfrowy procent. Według szefa AMD czwarty kwartał ubiegłego roku firma zakończyła rekordowym udziałem w rynku procesorów serwerowych. W tym roku klienci AMD w segmencie serwerów powinni aktywniej zmieniać sprzęt z poprzednich generacji, często ze względu na zmniejszenie zużycia energii w centrach danych.

Segment klientów zrobił wrażenie już w samym czwartym kwartale, zwiększając przychody o 62% rok do roku, do 1,46 miliarda dolarów, i utrzymując się na stałym poziomie w ujęciu sekwencyjnym. Na koniec całego roku przychody AMD w segmencie klienckim spadły o 25% do 4,65 miliarda dolarów, jednak w tym obszarze na koniec kwartału AMD udało się odrobić straty i zakończyć okres zyskiem operacyjnym na poziomie 55 milionów dolarów, czyli już nieźle. Jednak liczba ta stale spadała o 61% ze względu na czynniki sezonowe. Firma AMD jest dumna, że ​​jako pierwsza wprowadziła na rynek procesory klienckie przyspieszane przez sztuczną inteligencję i obecnie posiada ponad 90% światowego rynku. Laptopy oparte na procesorach generacji Strix trafią na rynek jeszcze w tym roku. W tym roku AMD spodziewa się niewielkiego wzrostu wydajności rynku komputerów osobistych, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy roku i ekspansji modeli procesorów obsługujących akcelerację AI. Co prawda przychody spółki w bieżącym kwartale powinny spadać sekwencyjnie, zgodnie z sezonowymi trendami, ale rok do roku będą rosły dwucyfrowo.

W segmencie gier spadek przychodów ze sprzedaży komponentów do konsol do gier przeważył nad dodatnią dynamiką przychodów ze sprzedaży gamingowych procesorów graficznych do kart graficznych. W ostatnim kwartale przychody AMD spadły o 9% do 1,37 miliarda dolarów, a rok do roku spadły o 17%. Firma spodziewa się, że przychody z gier znacznie spadną w tym roku, w wysokim dwucyfrowym przedziale procentowym, ponieważ konsole do gier Microsoft i Sony obecnej generacji wkraczają w piąty rok swojego cyklu życia. Przychody AMD z gier w bieżącym kwartale spadną sekwencyjnie o ponad 30%.

W ostatnim kwartale przychody w segmencie rozwiązań wbudowanych spadły o 15% do 1,06 miliarda dolarów, a rok do roku spadły o 24%. Jak wspomniano powyżej, na koniec roku przychody podstawowe osiągnęły rekordową wartość 5,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17%. Jak podkreślała Lisa Su na kwartalnym wydarzeniu, pod koniec ubiegłego roku segmenty komponentów do centrów danych i sprzętu wbudowanego zapewniły łącznie ponad połowę całkowitych przychodów firmy. Ponadto firmie udało się umocnić swoją pozycję na rynku procesorów serwerowych. W segmencie rozwiązań wbudowanych AMD pozostaje liderem rynku, ponieważ kontroluje biznes dawnego Xilinx. Przychody ze sprzedaży procesorów centralnych i graficznych do zastosowań serwerowych osiągnęły rekordowe poziomy zarówno w czwartym kwartale, jak iw całym roku. W szczególności przychody ze sprzedaży procesorów EPYC czwartej generacji wzrosły w ostatnim kwartale o znaczący dwucyfrowy procent. Popyt na rozwiązania wbudowane AMD spadnie w tym roku, ale zacznie się ożywiać w drugiej połowie roku.

Według szefa firmy klienci AMD nie mogą się doczekać premiery procesorów serwerowych EPYC piątej generacji (Turyn), które będą kompatybilne z istniejącymi systemami, ale przejdą na nowocześniejszą architekturę Zen 5, otrzymają większą liczbę rdzeni i zwiększyć ilość obsługiwanej pamięci. Ogłoszenie przetwórców Turynu nastąpi w drugiej połowie tego roku.

W minionym kwartale przychody AMD ze sprzedaży akceleratorów obliczeniowych z rodziny Instinct przekroczyły oczekiwane 400 milionów dolarów. W tym roku firma zamierza zarobić w tym kierunku co najmniej 3,5 miliarda dolarów zamiast wcześniej prognozowanych 2 miliardów dolarów. AMD wyjaśnia, partnerzy zaangażowani w proces produkcji tych akceleratorów są gotowi zapewnić niezbędny wzrost wolumenów dostaw. Zaktualizowana prognoza przychodów w tym obszarze nie jest w żaden sposób ograniczona współczynnikiem mocy produkcyjnych, lecz opiera się wyłącznie na ocenie zapotrzebowania klientów.

Tworząc prognozę na cały 2024 rok, szef AMD podkreślił, że słaby popyt w segmencie gamingowym i wbudowanym zostanie zrekompensowany wzrostem przychodów w segmencie serwerów i klientów. Docelowo pozwoli to spółce nie tylko znacząco zwiększyć roczne przychody, ale także podnieść marże zysku. Popyt na procesory EPYC, Ryzen i akceleratory obliczeniowe Instinct będzie napędzać wzrost przychodów AMD w całym 2024 roku. Firma spodziewa się za pomocą swoich akceleratorów zdobyć znaczący udział w rynku, którego pojemność powinna wzrosnąć do 400 miliardów dolarów do 2027 roku, jak jest przekonana Lisa Su. Oprócz segmentu serwerów, zdaniem zarządu firmy, w tym roku udział AMD powinien wzrosnąć także w segmencie klienckim.

Źródła:

AMD Poszukiwany Alfa Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały AMD: Procesory przyspieszane przez sztuczną inteligencję zaczną zwiększać sprzedaż komputerów PC nie wcześniej niż w 2025 r Akcje AMD umocniły się o prawie 10% po wypuszczeniu na rynek nowych akceleratorów obliczeniowych AMD znacząco podniosło swoją prognozę wydajności rynkowej akceleratorów dla systemów AI W tym roku świat stoi w obliczu nadmiaru tanich żetonów ze względu na Chiny – coś, z czym kraje zachodnie będą miały trudności Szef NVIDIA spotkał się z zarządem TSMC, aby omówić kryzys piwowarski z chipami AI Wielkość zamówień ASML wzrosła w tym kwartale 3,5-krotnie, a Chiny stały się największym nabywcą sprzętu do produkcji chipów

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz