Ogólne Fusion z Bernabi, Kolumbia Brytyjska (Kanada), ogłosiła pierwszą plazmę na temat eksperymentalnego reaktora termojądrowego Lawson Machine 26 (LM26). Wprowadzenie reaktora oznacza początek 96-tygodniowego eksperymentu, który powinien prowadzić do przejścia tak zwanego stanu rozbicia w A, w którym energia uwalniana podczas syntezy termojądrowej jest równa energii, aby rozpocząć i utrzymać reakcję.
Utworzenie demonstratora LM26 zajęło 16 miesięcy. To nie jest pierwszy lub ostatni prototyp reaktora przed utworzeniem komercyjnej instalacji termojądrowej. Spółka General Fusion dąży do tego celu od ponad 20 lat od jej założenia w 2002 r., Pozostając w znacznej odległości od głównego zadania – tworząc instalację termojądrową przynajmniej przy zerowej wydajności. Uzyskanie pierwszego osocza na LM26 daje nadzieję na udany eksperyment. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najważniejszy punkt zostanie osiągnięty w 2026 r.
Należy zauważyć, że najważniejszy punkt może być naukowy i komercyjny. W pierwszym przypadku wzięto pod uwagę tylko energię wydawaną bezpośrednio na powietrze paliwa termojądrowego. Po raz pierwszy ten punkt został osiągnięty podczas instalacji National Ignition Facility (NIF) w USA. W przypadku komercyjnego punktu rozpadu wzięta jest energia całego systemu, który znacznie przekracza energię niezbędną tylko do rozpoczęcia reakcji termojądrowej. Nie zostało to jeszcze osiągnięte przez nikogo na świecie.
Instalacja LM26 częściowo wykorzystuje metodę stosowaną w NIF. W amerykańskim systemie bezwładnościowym paliwa ognio do próby ciśnienia powstaje przez wiele skoncentrowanych promieni laserowych. W przypadku syntezy magnetycznej (magnetyzowana fuzja docelowa, MTF), ciśnienie paliwa wytwarza jednocześnie pole magnetyczne i fizyczną kompresję koszuli wewnątrz komory roboczej reaktora. Pole magnetyczne w momencie iskierki ściska plazmę utworzoną w reaktorze, a dodatkowe ciśnienie tworzy falę uderzeniową ze ściskającej koszuli. Co ciekawe, koszula jest ściśnięta pod wpływem tłoków parowych – prawdziwego steampunk.
W komercyjnym reaktorze termojądrowym ogólnego fuzji koszula będzie składać się z ciekłego metalu – stopu litu i ołowiu. Będzie wykonywać kilka funkcji jednocześnie: zatrzymanie neutronów występujących podczas syntezy jądrowej, służy jako ekran ochronny przed promieniowaniem, a także pracuje jako ciepło przenoszące chłodziwa do późniejszej produkcji energii. W instalacji Demonstracyjnej LM26 koszula to skorupa wykonana z litu litowego, która jest ściśnięta elektromagnetami.
Pomysł reaktora MTF został zaproponowany przez amerykańskich naukowców w latach siedemdziesiątych. Nie udało im się jednak osiągnąć stabilnej reakcji termojądrowej. Ogólna fuzja uważa, że problemem nie była kompleksowa kontrola tłoków, które zapewniają kompresję skorupy i osocza. Nowoczesne systemy komputerowe mogą rozwiązać takie problemy, a firma obiecuje to udowodnić w następnym roku.