Raport NVIDIA spowodował wzrost akcji AMD, TSMC i wielu innych firm technologicznych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W miarę zbliżania się rozpoczęcia notowań akcji w Stanach Zjednoczonych ceny akcji NVIDIA celowo wzrosły i do czasu przygotowania niniejszego materiału do publikacji wzrosły o około 15% w stosunku do ceny zamknięcia poprzedniej sesji. W tym samym czasie zaczęły rosnąć notowania wielu innych firm, których działalność jest w taki czy inny sposób związana z produkcją chipów do systemów sztucznej inteligencji.

Przypomnijmy, że kwartalny raport NVIDII wykazał bardziej imponujący wzrost przychodów, niż oczekiwali inwestorzy, a zysk netto wzrósł o 769%. Zarząd spółki pozytywnie prognozował na nadchodzący rok rozwój biznesu związanego z systemami sztucznej inteligencji, choć przyznał, że nie będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeb rynku. NVIDIA spodziewa się w bieżącym kwartale zarobić co najmniej 24 miliardy dolarów.Analitycy nie wahali się także zrewidować swoich prognoz dotyczących dalszej dynamiki kursu akcji NVIDIA. Przedstawiciele JPMorgan podnieśli wartość docelową z 650 dolarów do 850 dolarów, Bank of America podniósł poziom z 800 dolarów do 925 dolarów, przy obecnym kursie na środowy wieczór wynoszącym 674,72 dolarów.

Akcje TSMC, które dostarcza firmie NVIDIA niestandardowe chipy oraz je testuje i pakuje, wzrosły w porannym handlu o 2,05%. Producent sprzętu serwerowego Supermicro odnotował wzrost cen akcji o 11,42%. Wreszcie, akcje dostawcy sprzętu do litografii chipowej ASML wzrosły o 2,7% w notowaniach poza godzinami pracy. Wzrosły nawet akcje AMD (+4,08%) i Arm (+7,87%). W Korei Południowej akcje SK hynix, dostarczającego akceleratory NVIDIA z pamięcią HBM, wzrosły o 3,22%. Nawet akcje konkurencyjnego Samsung Electronics wzrosły o 0,41%. Akcje Intela wzrosły po zamknięciu sesji w USA o 1,38%, ale na ich dynamikę wpływ mogły mieć także doniesienia związane bezpośrednio z działalnością tej spółki.

Jak powiedział dyrektor generalny i założyciel firmy NVIDIA, Jensen Huang na konferencji sprawozdawczej, „istnieją zasadniczo doskonałe warunki do utrzymania wzrostu” nie tylko w 2025 r., ale także w kolejnych okresach. Jego zdaniem wszystkie branże wolą obecnie migrować z tradycyjnych procesorów centralnych klasy serwerowej do akceleratorów obliczeniowych typu GPU, rozwiązując swoje problemy obliczeniowe.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz