Quantum AI została po raz pierwszy uruchomiona w Rosji – nauczyła się diagnozować raka i rozumieć wina

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jak podaje TASS, fizycy w Rosji po raz pierwszy wykorzystali domowy komputer kwantowy o wielkości 12 kubitów, oparty na nadprzewodnikach, do przeprowadzenia obliczeń związanych z sieciami neuronowymi i uczeniem maszynowym. Platforma wykazała się dużą szybkością działania i zdolnością uczenia się, co znajdzie szerokie zastosowanie w przyszłości.

„Naukowcy uruchomili pierwszy w Rosji 12-kubitowy procesor kwantowy do kwantowego uczenia maszynowego w oparciu o nadprzewodniki. Obecnie służy do testowania algorytmów uczenia się dla kwantowej sieci neuronowej, która może określić rodzaj wina na podstawie jego składu chemicznego i zdiagnozować raka piersi” – czytamy w komunikacie prasowym MIPT.

Zaprojektowany i stworzony w MIPT procesor najwyraźniej oparty na kubitach nadprzewodzących transmonium, podobnie jak procesory kwantowe IBM i Google, może poszczycić się charakterystyką na światowym poziomie – średni czas życia kubitu wynosi około 14 μs, a średni czas jednej operacji kwantowej wynosi poziom 50 ns. Naukowcy z MIPT szybko zwiększają liczbę działających kubitów na swojej platformie, przechodząc z obwodów dwukubitowych do 12-kubitowych w ciągu dwóch do trzech lat, i planują w najbliższej przyszłości zmontować 16-kubitowy komputer z myślą o dalszych wzrost.

Ważną cechą nowego systemu było także przejście na dwuwymiarowy układ kubitów, podczas gdy wcześniej znajdowały się one w tej samej płaszczyźnie, co jest niezbędne do dalszego skalowania platformy.

„To duży krok naprzód dla naszego laboratorium i dla całej społeczności naukowej zajmującej się badaniami kwantowymi w Rosji. Praca pokazuje nie tylko naszą zdolność do pokazania nowych wyników na poziomie światowym, ale także zapowiada znaczny postęp w praktycznym zastosowaniu technologii kwantowych, gdyż zawsze staramy się testować nasze urządzenia na rzeczywistych problemach” – dodał profesor MIPT Oleg Astafiew.

Rozwój komputerów kwantowych opartych na kubitach nadprzewodzących w Rosji to tylko część szeroko zakrojonego programu badawczego w zakresie nowych technologii kwantowych. Zgodnie z zatwierdzonym planem rozwoju platform kwantowych w kraju, zaproponowanym przez państwową korporację Rosatom i przyjętym do realizacji w 2019 roku, rosyjscy naukowcy oprócz kubitów nadprzewodzących pracują także z kubitami na jonach, zimnych neutralnych atomach i fotonach, które zostały dobrze zbadane w ciągu ostatnich lat.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz