Qualcomm wprowadził wydajny i szybki układ VR Snapdragon XR2 Gen 2 oraz najbardziej ekonomiczny AR1 Gen 1 dla inteligentnych okularów
W ramach wczorajszej konferencji Connect firma Meta✴ zaprezentowała kilka nowych produktów programowych i sprzętowych. Wśród tych ostatnich znalazły się gogle wirtualnej rzeczywistości Quest 3 i inteligentne okulary Ray-Ban Meta✴. Oba urządzenia napędzane są procesorami Qualcomm. Zestaw słuchawkowy otrzymał Snapdragon XR2 Gen 2, inteligentne okulary otrzymały chip Snapdragon AR1 Gen 1. Znane są szczegóły na temat tych procesorów.
Jeszcze przed wczorajszą prezentacją gogli Quest 3 VR wiadomo było, że otrzyma on układ Snapdragon o dwukrotnie większej wydajności rdzenia graficznego, aby efektywnie zarządzać nowymi ekranami LCD o wyższych rozdzielczościach.
„Dzięki dedykowanemu sprzętowemu silnikowi analizy wizualnej (EVA) w Snapdragon XR2 Gen 2 zużycie energii i opóźnienia są zmniejszone o ponad 50% w porównaniu z rozwiązaniami programowymi zastosowanymi w XR2 Gen 1” – powiedział Qualcomm.
Wiceprezes Qualcomm, Hugo Swart, zauważył, że po raz pierwszy funkcje wykrywania i śledzenia 6DoF są wbudowane bezpośrednio w procesor w goglach VR. Dzięki temu Quest 3 może odciążyć jedno z najbardziej intensywnych zadań – ustawienie zestawu słuchawkowego, a tym samym użytkownika, w przestrzeni – na dedykowanym procesorze, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i opóźnienia o ponad połowę.
Qualcomm twierdzi, że zestawy słuchawkowe wyposażone w procesor Snapdragon XR2 Gen 2 mogą teraz wyświetlać pełnokolorowy obraz otoczenia przy średnim opóźnieniu wynoszącym zaledwie 12 milisekund – tak szybko, jak dedykowany chip R1 w zestawie słuchawkowym rzeczywistości mieszanej Vision Pro firmy Apple. Firma wyjaśnia jednak, że możliwość ta zależy także od rozdzielczości i szybkości działania reszty podsystemu sensorów urządzenia. A przecież tak niskie opóźnienia pozwalają np. grać w tenisa stołowego, oglądając wszystko przez ekrany gogli VR.
Ogólnie rzecz biorąc, Snapdragon XR2 Gen 2 zapewnia 2,5-krotny wzrost wydajności obliczeniowej, 8-krotny wzrost wydajności AI i o 50% wyższą efektywność energetyczną procesora graficznego w porównaniu do Snapdragon XR2 Gen 1. „Ale niekoniecznie wszystko na raz. Nasi klienci mogą sami wybrać, co jest dla nich ważniejsze” – komentuje Swart.
Najwyraźniej opracowując Snapdragon XR2 Gen 2, Qualcomm skupił się przede wszystkim na wydajności, a nie na efektywności energetycznej. CTO Meta✴, Andrew Bosworth, powiedział w lipcu, że czas pracy baterii gogli Quest 3 VR będzie „mniej więcej taki sam” jak Quest 2. W ramach wczorajszej zapowiedzi urządzenia Meta✴ sama to potwierdziła. Na w pełni naładowanym akumulatorze Quest 3 wytrzyma do 2,4 godziny w grach VR. Do nowego zestawu słuchawkowego firma będzie opcjonalnie oferować baterię zewnętrzną, która wydłuży czas pracy baterii o kilka godzin. Ta sama opcja jest oferowana w przypadku Quest 2.
Jeśli chodzi o procesor Snapdragon AR1 Gen 1 zastosowany w okularach Ray-Ban Meta✴ Smart Glasses, to jego zadania związane są głównie z obsługą 12-megapikselowego aparatu do tworzenia zdjęć i filmów, a także niektórymi funkcjami oprogramowania. Qualcomm twierdzi, że Snapdragon AR1 Gen 1 może teoretycznie obsługiwać dwa cyfrowe wyświetlacze o rozdzielczości 1280 × 1280 pikseli na każde oko, rejestrując 12-megapikselowe zdjęcia i 6-megapikselowe wideo, zapewniając wirtualne systemy nawigacji, tłumaczenie z jednego języka na drugi w czasie rzeczywistym , a także pracę asystentów głosowych. A wszystko to przy poborze mocy niespełna 1 W.
Same inteligentne okulary Ray-Ban Meta✴ obsługują polecenia głosowe, są wyposażone w 12-megapikselowy aparat, nagrywają wideo w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę, a także są wyposażone w technologię dźwięku przestrzennego. Okulary nie posiadają ekranów cyfrowych. Meta✴ twierdzi, że bateria inteligentnych okularów wytrzymuje około sześciu godzin w przypadku mieszanego użytkowania lub do czterech godzin w przypadku transmisji strumieniowej na żywo.
Snapdragon XR2 Gen 2 i Snapdragon AR1 Gen 1 są produkowane w procesie technologicznym 4 nm. Dla porównania, Snapdragon XR2 Gen 1 wykorzystuje technologię produkcyjną 7 nm. Nowe chipy obsługują Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3. W przeciwieństwie do Snapdragona AR1 Gen 1 o poborze mocy mniejszym niż 1W, procesor Snapdragon XR2 Gen 2 przeznaczony jest do stosowania w urządzeniach o poborze mocy większym niż 10W.
Qualcomm nie skomentował, o ile droższa jest produkcja Snapdragona XR2 Gen 2 w porównaniu do jego poprzednika, ani ceny Snapdragona AR1 Gen 1. Firma będzie dostarczać chipy do urządzeń Meta✴ w ramach specjalnej umowy, ale to nie jest wyłącznym partnerstwem. „Po prostu cieszą się wczesnym dostępem. Myślę, że w przyszłości na rynku pojawią się kolejne urządzenia oparte na tych procesorach” – komentuje Swart. Ten sam Snapdragon XR2 Gen 1 jest również używany w goglach HTC i Pico VR, a nie tylko w Meta✴ Quest 2.