Qualcomm wprowadził modem Snapdragon X75 5G, który nie boi się miejsc z problematycznym zasięgiem

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Qualcomm zaznaczył zbliżający się Mobile World Congress zapowiedzią swojego najnowszego modemu Snapdragon X75. Zastępuje zeszłoroczny X70, który jest używany w smartfonach Snapdragon 8 Gen 2, takich jak Samsung Galaxy S23 Ultra i OnePlus 11. Nowy modem Qualcomm jest kompatybilny z sieciami 5G Advanced, zapewnia stabilniejsze połączenia i wykorzystuje sztuczną inteligencję do pozostawania w kontakcie. ze słabym zasięgiem i słabą jakością komunikacji.

Snapdragon X75 jest zgodny z wersjami 17 i 18 specyfikacji 3GPP, które wyznaczają standardy dla następnej ewolucji technologii 5G. W szczególności te specyfikacje oznaczają początek zaawansowanej fazy wdrażania sieci 5G, która znacznie rozszerzy geografię 5G z podłączonych samochodów do miast.

Qualcomm przeprojektował X75 z połączonym nadajnikiem-odbiornikiem 5G z falą milimetrową (mmWave) o zwiększonej prędkości i przepustowości oraz pasmem poniżej 6 GHz (sub-6 GHz) przeznaczonym do szerokiego zasięgu i budowania makrosieci. Nowy modem jest o 25% mniejszy i zużywa o 20% mniej energii niż jego poprzednik.

Snapdragon X75 ma również szersze wsparcie dla agregacji nośników 5G, łącząc częstotliwości w celu szybszego wysyłania i odbierania danych. Nowy chip obsługuje agregację pięciu nośnych poniżej 6 GHz i agregację dziesięciu nośnych w paśmie fal milimetrowych.

Modem X75 obsługuje łącze uplink 5G MIMO (multiple input multiple output) i może wysyłać dwa sygnały jednocześnie za pomocą FDD (Frequency Division Duplex). Wszystko to w przyszłości doprowadzi do znacznego wzrostu szybkości i niezawodności łącza, ale na razie operatorzy telekomunikacyjni dopiero zaczynają studiować i wdrażać nowe technologie z agregacją trzech przewoźników. Nie mówimy o agregacji pięciu przewoźników w najbliższej przyszłości.

Oprogramowanie nowego modemu zostało zaprojektowane z myślą o poprawie łączności w miejscach o słabej jakości i sile sygnału, takich jak windy, garaże czy pociągi metra. Kontekst jest używany podczas wyszukiwania najbardziej odpowiedniej komórki dla optymalnego połączenia roamingowego. A akcelerator sztucznej inteligencji drugiej generacji pomaga poprawić dokładność lokalizacji w wymagających środowiskach, takich jak gęste miejskie wieżowce.

Snapdragon X75 jest obecnie w fazie testów i zostanie zainstalowany w urządzeniach dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Oczywiście ten modem pojawi się w wielu smartfonach z Androidem, ale czy ten chip lub jego niestandardowa wersja trafi do przyszłych iPhone’ów, wciąż nie jest jasne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz