Punkt zwrotny w globalnej energetyce: źródła odnawialne zaczną dominować w 2025 roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Nowa analiza przeprowadzona przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) ujawnia, że ​​do 2025 r. światowy sektor energetyczny doświadczy punktu zwrotnego. Do tego czasu energia ze źródeł odnawialnych zacznie dominować w światowej generacji, co będzie podkreślać upadek energii z paliw kopalnych. Sprzyja temu sama natura, która jest bezlitosna dla ludzi za skutki zanieczyszczenia.

Ostatnie dane pokazują, że wzrost podaży energii odnawialnej przewyższa wzrost produkcji paliw kopalnych. W ciągu najbliższych kilku lat prawie cała nowa energia elektryczna na świecie będzie pochodzić z energii odnawialnej i jądrowej, co będzie przyjazne dla klimatu dzięki ograniczeniu emisji i zanieczyszczeń.

W szczególności do 2025 r. energia bezemisyjna zaspokoi ponad 90% nowego zapotrzebowania na energię elektryczną na całym świecie. A większość tej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Energia jądrowa, tymczasowo uznana za czystą, również się do tego przyczyni, ale renesans jądrowy będzie stosunkowo skromny, twierdzą analitycy. Jednak wszystko razem doprowadzi do przełomu w energetyce i jej zdecydowanego „zazieleniania”.

Według MAE w 2022 r. emisje dwutlenku węgla osiągnęły szczyt, ale potem liczby te ustabilizują się i zaczną spadać. „Jesteśmy blisko punktu krytycznego dla emisji w sektorze energetycznym” – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol w dzisiejszym komunikacie prasowym.

Konkretnie, analitycy IEA spodziewają się, że do 2025 r. źródła odnawialne będą stanowić 35% światowej produkcji energii elektrycznej. Udział węgla w produkcji zmniejszy się do 33%. Gaz ziemny zachowa swój udział w wytwarzaniu energii elektrycznej na poziomie 20%, podczas gdy energia jądrowa zwiększy swój udział do 10%.

Eksperci podkreślają, że globalne zmiany klimatu już teraz negatywnie wpływają na wytwarzanie energii elektrycznej, zmuszając do ograniczenia podaży energii wiatrowej i wodnej, a także spowalniając pracę energetyki jądrowej ze względu na spłycenie zasobów wodnych. Wszystko to wskazuje na rosnącą zależność od przyrody i sprawia, że ​​coraz poważniej podchodzimy do ograniczania produkcji z paliw kopalnych. Niezmiernie ważne jest, aby światowy system wytwarzania energii stał się bardziej stabilny i czystszy, nie może być dwóch opinii, MAE jest pewna.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz