Eksperci SEMI i TechInsights we wspólnym raporcie jasno stwierdzili, że pojawiający się w drugim kwartale wzrost popytu na komponenty półprzewodnikowe to dopiero początek trendu, który do końca trzeciego kwartału pomoże rynkowi układów scalonych przekroczyć poziomy przychodów w 2021 r., które w obliczu pandemii osiągnęły rekordowy poziom. Teraz rynek pędzi w górę tzw. boom na sztuczną inteligencję.
Formalnie na koniec pierwszego półrocza przychody ze sprzedaży komponentów elektronicznych ogółem spadły o 0,8% r/r, na wynik miały wpływ czynniki sezonowe oraz niższy popyt w sektorze konsumenckim. Zdaniem autorów badania, w trzecim kwartale br. sprzedaż komponentów elektronicznych powinna wzrosnąć w ujęciu pieniężnym o 4% rok do roku i sekwencyjnie o 9%.
Konkretnie w segmencie układów scalonych przychody w drugim kwartale wzrosły rok do roku o 27%, a w bieżącym kwartale, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, mogą wzrosnąć nawet o 29%. Pozwoli to osiągnąć rekordowe poziomy, które będą wyższe od poprzedniego maksimum obserwowanego w szczytowym momencie pandemii w 2021 roku. Obecnie popyt napędzany jest zapotrzebowaniem uczestników rynku na komponenty do systemów sztucznej inteligencji. Wolumeny zapasów w pierwszym półroczu spadły o 2,6%, co również wskazuje na ożywienie rynku.
Rosną także moce produkcyjne w zakresie przetwarzania płytek krzemowych, które na koniec drugiego kwartału osiągnęły poziom 40,5 mln płytek o standardowym rozmiarze 300 mm w okresie trzech miesięcy. W bieżącym kwartale wzrosną one o kolejne 1,6%, jeśli sprawdzą się prognozy SEMI i TechInsights. W segmencie produkcji kontraktowej i układów logicznych moce produkcyjne płytek wzrosły o 2% w drugim kwartale i są na dobrej drodze do wzrostu o 1,9% w bieżącym kwartale. Segment produkcji pamięci również zwiększa swoje moce produkcyjne, w drugim kwartale dodał o 0,7%, a w trzecim o 1,1%, głównie za sprawą dużego popytu na chipy HBM. Liderem tempa wzrostu produkcji okazały się Chiny, choć poziom wykorzystania lokalnych przedsiębiorstw jest odległy od optymalnego, co negatywnie wpływa na koszty produkcji.
Nakłady inwestycyjne w przemyśle półprzewodników spadły w pierwszym półroczu o umiarkowane 9,8%. Tendencja powinna zmienić się na pozytywną w trzecim kwartale, gdyż oczekuje się, że całkowite nakłady inwestycyjne w branży wzrosną sekwencyjnie o 16%, a poza segmentem pamięci wzrosną o 6% kw/kw. Innymi słowy, to producenci pamięci wydadzą w tym kwartale więcej pieniędzy na rozbudowę swoich pojemności.