Przychody Darknet spadły o ponad połowę po likwidacji Hydra Market

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Ciemna sieć jeszcze nie doszła do siebie po likwidacji przez niemiecką policję w kwietniu zeszłego roku Hydra Market, dużego podziemnego rynku, na którym handlowano nielegalnymi towarami, prano pieniądze pochodzące z cyberprzestępczości i przeprowadzano inne operacje przestępcze.

Według Dark Reading, Hydra Market stanowił 93% całej nielegalnej podziemnej działalności gospodarczej. Przed zamknięciem strony średni dzienny przychód wszystkich podziemnych rynków wynosił około 4,2 miliona dolarów, a po likwidacji marketplace, według Chainalysis, liczba ta spadła do 447 tysięcy dolarów. około 3,1 miliarda dolarów, a następnie w 2022 roku przychody Darknetu spadły do ​​1,5 miliarda dolarów w zeszłym roku.

10 miesięcy po zamknięciu Hydry rynek Dark Web nadal nie może nabrać swojego poprzedniego tempa. Według Chainalysis, w darknecie pojawiła się trójka największych pretendentów do największego rynku: OMG! OMG! Market, Blacksprut i Mega Darknet Market.

Początkowo liderem został OMG!OMG!, osiągając nieco ponad 65% obrotów rynku podziemnego, jednak po czerwcowym ataku DDoS jego pozycje zostały zachwiane i rozpoczął się odpływ klientów do konkurentów Mega Darknet Market i Blacksprut Rynek. W tej chwili wśród rynków darknetowych nie ma wyraźnego lidera.

Według Chainalysis cztery z pięciu odnoszących największe sukcesy rynków Darknet koncentrują się na sprzedaży nielegalnych substancji. Piąta platforma Brian Dumps jest jedyną spośród największych podziemnych rynków, na których handluje się skradzionymi kartami kredytowymi i różnymi danymi osobowymi. Analitycy Chainalysis nazwali ten rynek „sklepem oszustw”. Według nich w październiku ubiegłego roku Brian Dumps wpadł w kłopoty, a jego dochody za ten miesiąc spadły do ​​zera, ale przyczyna problemów pozostała nieznana.

Jak wykazało badanie, świadczenie usług prania pieniędzy w kryptowalutach i fiducjarnych jest głównym sposobem na przyciągnięcie byłych klientów Hydry za pośrednictwem podziemnych rynków.

Według Chainalysis platformy handlowe Mega Darknet, Blacksprut i OMG zaczęły oferować usługi prania brudnych pieniędzy w kryptowalutach, aby przyciągnąć byłych użytkowników Hydry. Analitycy zauważyli również, że istnieją dowody na współpracę między tymi platformami.

Według Erica Jardine’a, szefa działu badań nad cyberprzestępczością w firmie Chainalysis, rynki darknetu stają się dostawcami usług finansowych dla cyberprzestępców. Według Karla Steinkampa z firmy konsultingowej Coalfire zajmującej się cyberbezpieczeństwem, obecność takich usług zachęca atakujących do popełniania nowych cyberprzestępstw związanych z zasobami cyfrowymi.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz