Przejdź przez Starlink: Amazon otrzymuje pozwolenie na wystrzelenie satelitów internetowych Projektu Kuiper

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Amerykańska firma Amazon jeszcze bardziej zbliżyła się do wystrzelenia swoich satelitów internetowych na orbitę w ramach programu Project Kuiper (Project Kuiper, na cześć astronoma Gerarda Kuipera). Firma otrzymała pozwolenie od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) na rozmieszczenie na orbicie 3236 urządzeń, które zapewnią szerokopasmowy dostęp do Internetu z dowolnego miejsca na świecie. SpaceX Starlink Elon Musk może mieć potężnego konkurenta.

Według doniesień Amazon otrzymał wstępną zgodę regulatora na wystrzelenie satelitów internetowych już w 2020 roku. FCC wydała wstępną zgodę na wystrzelenie tysięcy satelitów na niską orbitę okołoziemską, pod warunkiem, że później Amazon przedstawi plan redukcji śmieci kosmicznych. Teraz regulator stwierdził, że przedstawiony przez spółkę plan spełnia warunki. Ostateczna zgoda FCC „pozwoli na wdrożenie konstelacji Kuipera w celu zapewnienia szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu klientom na całym świecie”.

W ramach zatwierdzonego planu redukcji śmieci kosmicznych Amazon będzie dostarczał FCC raporty „dotyczące liczby wystrzelonych satelitów i ich usuwania” co sześć miesięcy. Jeśli Amazon napotka problemy z utylizacją urządzeń w ciągu roku, również będzie musiał powiadomić regulatora. Ponadto FCC poprosiła o zapewnienie, że Amazon będzie w stanie deorbitować swoje satelity po zakończeniu ich siedmioletniego okresu operacyjnego. Jest to konieczne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zderzenia kosmicznych śmieci z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i innymi stacjami orbitalnymi.

W październiku ubiegłego roku Amazon ogłosił, że pierwsze dwa satelity Projektu Kuiper trafią na orbitę na pokładzie nowej rakiety Vulcan Centaur należącej do United Launch Alliance. Sam przewoźnik jest obecnie jeszcze w fazie testów, ale oczekuje się, że jego pierwszy lot może odbyć się w ciągu najbliższych miesięcy.

Dodajmy, że głównym konkurentem Amazona jest SpaceX Elona Muska, który wystrzelił już na orbitę ponad 3800 satelitów internetowych Starlink i świadczy usługi komunikacyjne w wielu krajach świata na różnych kontynentach, a także na morzu i w powietrzu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz