Prokuratorzy w 42 stanach USA oskarżyli Meta✴ o wywoływanie uzależnienia u dzieci i nastolatków

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Grupa 42 prokuratorów z różnych stanów USA oskarżyła Meta✴ o zarzuty, że jej platformy na Facebooku✴ i Instagramie✴ promują uzależnienia wśród dzieci i młodzieży. Pozew ten stał się kolejnym dowodem na to, że ochrona praw dzieci i młodzieży w Internecie staje się priorytetem dla rządowych organów ścigania.

Zakrojony pozew został ogłoszony we wtorek, a jego wsparcie ze strony prokuratorów z całego spektrum politycznego podkreśla poważne wyzwania prawne, przed którymi stoi Meta✴. Jak wynika z komunikatu prasowego biura prokuratora generalnego stanu Nowy Jork Letitii James, prokuratorzy z 33 stanów złożyli pozew federalny przeciwko Meta✴ w północnym dystrykcie Kalifornii, podczas gdy dziewięciu innych prokuratorów złożyło pozwy w swoich stanach.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po złożeniu pozwu prokurator stanu Tennessee Jonathan Skrmetti wyraził swoje obawy dotyczące obecnego klimatu politycznego w kraju, podkreślając znaczenie ponadpartyjnego wsparcia w ochronie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami w Internecie:

„To trudne czasy w Ameryce. Mamy polaryzację, jakiej nie widzieliśmy od wojny secesyjnej. A zatem fakt, że wszyscy prokuratorzy generalni obu partii, ludzie, którzy często głośno się ze sobą nie zgadzają, zjednoczyli się i zmierzają w tym samym kierunku, moim zdaniem, wiele mówi.”

Prokuratorzy zarzucają, że Meta✴ zaprojektowała Facebooka✴ i Instagram✴, aby zainteresować młodych użytkowników i zachęcić ich do częstego powrotu do tych sieci społecznościowych. Jak wynika z treści pozwu, Meta✴ osiągnęła to za pomocą algorytmów, dużej liczby powiadomień i tzw. niekończącego się przewijania kanału. Firma udostępnia także funkcje, które zdaniem prokuratorów generalnych mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków poprzez porównania społeczne lub promowanie zaburzeń dysmorficznych, takie jak polubienia czy filtry fotograficzne.

Prokuratorzy oskarżyli także Meta✴ o naruszenie ustawy o ochronie prywatności dzieci w Internecie (COPPA), zarzucając, że firma gromadziła dane osobowe użytkowników poniżej 13 roku życia bez zgody rodziców.

Ta sprawa nie jest pierwszym przypadkiem, w którym szeroka koalicja prokuratorów generalnych stanu USA zjednoczyła się, by walczyć z korporacją Meta✴. W 2020 roku 48 stanów i terytoriów USA złożyło przeciwko firmie pozew antymonopolowy, a także odrębną skargę do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Takie pozwy podkreślają rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie i rodzą pytania o to, w jaki sposób duże firmy technologiczne mogą i powinny zapewnić swoim użytkownikom bezpieczne środowisko online. Oprócz Meta✴ inne platformy mediów społecznościowych, takie jak TikTok, są również badane pod kątem podobnych problemów.

Pozwy przeciwko Meta✴ mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, która kryje w sobie głębsze problemy w interakcji świata ludzkiego i cyfrowego. Znalezienie równowagi między innowacjami a bezpieczeństwem pozostaje kwestią otwartą, wymagającą dialogu publicznego i odpowiedzialności ze strony osób kształtujących naszą cyfrową przyszłość.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz