Projektanci RSC Energia zarekomendowali przedłużenie funkcjonowania ISS do 2028 roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jak wcześniej informowaliśmy, dziś w RSC Energia (część państwowej korporacji Roskosmos) odbyło się zamknięte posiedzenie Rady Głównych Projektantów, które zdecydowało o losach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wyniku spotkania zarekomendowano przedłużenie życia rosyjskiego segmentu ISS do 2028 roku. Obecna decyzja była pierwszym krokiem w przygotowaniu odpowiedniej decyzji Rządu Federacji Rosyjskiej.

Raport mówi, że w pracach Rady Głównych Projektantów uczestniczyło kierownictwo Roskosmosu, pododdziały RSC Energia, organizacje i przedsiębiorstwa współwykonujące prace nad projektem ISS, które sporządziły raporty o wynikach lotu i aktualnym stanie technicznym stan rosyjskiego segmentu stacji orbitalnej. Decyzja Rady Głównych Projektantów będzie dalej rozpatrywana w ramach posiedzenia Rady Naukowo-Technicznej Roskosmosu, na podstawie którego państwowa korporacja przygotuje odpowiedni apel do Rządu Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że główne elementy ISS zostały dostarczone na orbitę w 1998 roku. Teoretycznie mają podwójny margines bezpieczeństwa, tj. zamiast deklarowanych 15 lat, stacja może działać przez 30 lat, do 2028 roku. Po upływie tego okresu możliwych jest kilka scenariuszy. Pierwsza z nich zakłada przedłużenie życia stacji do 2030 roku. Druga opcja zakłada budowę nowej stacji orbitalnej, a trzecia – zakończenie lotów załogowych. Szef Roskosmosu Jurij Borysow wcześniej podkreślał priorytetowe znaczenie stworzenia nowej stacji, która powinna stać się odskocznią dla załogowej kosmonautyki przyszłości, w tym lotów na Księżyc i w kosmos.

Budowa krajowej stacji ROSS powinna rozpocząć się dopiero w 2028 roku. Według niektórych źródeł stan ISS jest zadowalający. Zdaniem szefa Instytutu Polityki Kosmicznej Iwana Moisejewa „stan stacji nie jest aż tak zły, żeby ją porzucić” i prawdopodobnie potrwa to do 2028 r., zwłaszcza że Roskosmos po prostu nie ma jeszcze innych opcji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz