Produkcja kontraktowa elektroniki w Rosji wzrosła w zeszłym roku o 40%.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Stowarzyszenie Twórców i Producentów Elektroniki (ARPE) opublikowało raport z badań rynku dla dostawców usług produkcji kontraktowej elektroniki w Rosji. W ciągu ostatniego roku wykazał znaczny wzrost i tendencja ta może się utrzymać, zwłaszcza jeśli zostaną przygotowane odpowiednie ramy regulacyjne.

Na koniec 2023 roku wolumen rosyjskiego rynku usług produkcji kontraktowej wzrósł o 40,4% w rublu i o 11,9% w dolarach. Od 2017 do 2022 roku średnioroczny wzrost segmentu w rublach wyniósł 26,5%, a w dolarach 19,1%. Rozwój przemysłu elektronicznego w ogóle, a w szczególności produkcji kontraktowej, wynikał przede wszystkim z dwóch czynników: odejścia firm zagranicznych i nałożenia sankcji. Dało to początek dwóm procesom przeciwstawnym. Niektórzy rosyjscy producenci składali zamówienia w krajowych zakładach, próbując wypełnić nisze zagranicznych konkurentów. Inni, straciwszy możliwość realizacji zamówień w Rosji ze względu na braki komponentów i mocy produkcyjnych oraz długi czas produkcji, zmuszeni byli szukać alternatyw w innych krajach.

W 2022 roku doszło do destabilizacji rynku, jednak do tego momentu udział podaży produkcyjnej płytek drukowanych i komponentów elektronicznych w przychodach producentów kontraktowych rósł. Co więcej, czynnikami determinującymi stały się sankcje i niedobory: uruchamianie projektów stało się znacznie trudniejsze, a producenci kontraktowi nie byli już w stanie podejmować ryzyka związanego z zamówieniami. Obecnie ARPE za czynnik ograniczający rozwój produkcji kontraktowej uważa niewystarczająco rozwinięte środki wsparcia rządowego: w tym segmencie nie obowiązują ulgi podatkowe przewidziane dla producentów elektroniki. Jeśli ramy regulacyjne zostaną dostosowane, segment ten może się podwoić w ciągu pięciu lat i zająć do 30% rynku produkcji elektroniki. Za najbardziej obiecujące obszary w stowarzyszeniu uznawane są obszary technologii komputerowej i sprzętu telekomunikacyjnego, w których stawiane są najwyższe wymagania wydajności produkcji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz