Według stowarzyszenia branżowego SEMI, od 2023 do 2026 roku włącznie, produktywność płytek krzemowych o średnicy 200 mm wzrośnie o 14% do rekordowego poziomu 7,7 miliona płytek krzemowych miesięcznie. W tym czasie do użytku zostanie oddanych 12 nowych przedsiębiorstw, a ich łączna liczba osiągnie 227.
Czynnikiem rozwoju produkcji chipów w oparciu o dojrzałe procesy techniczne – jak wyjaśnia SEMI – będzie rosnący popyt na pojazdy elektryczne i stacje ładowania, a także wzrost specyficznej zawartości chipów w jednym pojeździe w związku z rozwojem systemów autopilota. . W tym segmencie poszukiwane będą energoelektroniki i półprzewodniki nowej generacji o złożonym składzie chemicznym. Bezpośrednio, według przedstawicieli SEMI, produkcja chipów dla przemysłu motoryzacyjnego i energoelektroniki wzrośnie o 34% do 2026 roku.
Kierunek mikroprocesorowy da wzrost o 21%, a rozwiązania MEMS zwiększą wolumen produkcji o 16%. Komponenty analogowe i produkcja kontraktowa zwiększą moce produkcyjne rdzeni w fabrykach płytek 200 mm o 8% w każdym przypadku.
Jeśli chodzi o zakres technologii litograficznych, zdecydowana większość przedsiębiorstw z branży będzie pracować w zakresie od 80 do 350 nm. W zakresie od 80 do 130 nm wzrost produktywności wyniesie 10%, a zakres od 131 do 350 nm w przedziale prognozy zapewni 18% wzrost produktywności przedsiębiorstwa.
W ujęciu regionalnym liderem dynamiki wzrostu będzie Azja Południowo-Wschodnia z 32%, natomiast liderem w wartościach bezwzględnych pod względem dodanych mocy produkcyjnych będą Chiny, które pod względem tego kryterium zajmują drugą pozycję (wzrost 22%). Do 2026 r. w Chinach będzie przetwarzanych miesięcznie do 1,7 mln płytek krzemowych o średnicy 200 mm. Innymi słowy, do końca okresu objętego prognozą Chiny będą w stanie przejąć 22% rynku. Ameryki (14%), Europa i Bliski Wschód (11%) oraz Tajwan (7%) będą ustępować krajom Azji Południowo-Wschodniej i Chinom pod względem tempa wzrostu kluczowych mocy produkcyjnych.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku prym wiodą także Chiny z 22% udziałem w rynku, to do 2026 roku ich udział się nie zmieni. W tym roku Japonia zajmie 16% rynku usług produkcji chipów z płytek krzemowych o średnicy 200 mm. Za tymi dwoma regionami plasują się Tajwan (15%), Europa i Bliski Wschód (14%) oraz Ameryki (14%). Czynniki geopolityczne mogą próbować ingerować w równowagę sił, ponieważ w amerykańskim parlamencie jest obecnie wielu, którzy chcą ograniczyć dostęp chińskich producentów do sprzętu technologicznego, który pozwala im produkować nawet nie najbardziej zaawansowane chipy.