Produkcja chipów w USA potroi się do 2032 r., a udział w rynku światowym osiągnie 14%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Stowarzyszenie branżowe SIA, skupiające głównie firmy z amerykańskiego sektora półprzewodników, zleciło analitykom z Boston Consulting Group zbadanie perspektyw rozwoju amerykańskiej produkcji chipów. W wyniku prac analitycy stwierdzili, że wielkość produkcji wyrobów półprzewodnikowych w kraju do 2032 r. potroi się w porównaniu z 2022 r., a udział USA w rynku światowym wzrośnie z 10 do 14%.

Tak naprawdę o podobną dynamikę zabiegają także władze USA, które już zaczęły aktywnie dystrybuować dotacje w ramach przyjętej w 2022 roku „Ustawy o chipach”, która przewiduje przeznaczenie 52 miliardów dolarów na stymulację budowy nowych przedsiębiorstw produkujących chipy w kraju, a także aktywizację prac badawczo-rozwojowych w tym obszarze. Zdaniem analityków, gdyby nie ta inicjatywa legislacyjna, do końca okresu prognozy udział USA w światowym rynku komponentów półprzewodnikowych spadłby z 10 do 8%.

Przedstawiciele SIA, którzy aktywnie lobbowali za przyjęciem „Ustawy o chipach” w jej obecnym kształcie, podkreślają, że na pełną decentralizację produkcji chipów, która w dalszym ciągu koncentruje się w Azji Wschodniej, środki przyznane przez władze USA nie wystarczą . Według amerykańskiego rządu do końca dekady jedna piąta wszystkich elementów półprzewodnikowych wykorzystujących zaawansowane technologie litograficzne powinna być produkowana w Stanach Zjednoczonych. Jeśli prognoza SIA się sprawdzi, to do 2032 roku Stany Zjednoczone będą kontrolować jedynie 14% całej światowej produkcji chipów, w tym produktów wytwarzanych przy użyciu dojrzałej litografii. Oczywistym jest, że realizacja planów Departamentu Handlu USA wymagać będzie dodatkowych działań wspierających rozwój amerykańskiego krajowego przemysłu półprzewodników.

Jak zauważono w raporcie SIA, nie tylko Stany Zjednoczone są gotowe na rozwój przemysłu półprzewodników. Chiny budują obecnie na swoim terytorium około 30 nowych zakładów produkujących chipy, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych ich liczba jest ograniczona do 26. Planowana jest budowa 8 nowych przedsiębiorstw w Europie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz