Producenci komputerów i smartfonów spodziewają się, że szum wokół sztucznej inteligencji zwiększy ich sprzedaż

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Producenci komputerów stacjonarnych, laptopów i smartfonów liczą, że rosnąca popularność produktów z generatywną sztuczną inteligencją (AI) skłoni konsumentów do przechodzenia na urządzenia z wbudowanymi funkcjami AI. Dzięki temu wzrośnie sprzedaż gadżetów.

Dostawy komputerów spadły w ciągu ostatnich dwóch lat. Boom popytu ze strony klientów pracujących z domu podczas pandemii Covid-19 w latach 2020 i 2021 wyhamował w ubiegłym roku. Oczekuje się, że rynek komputerów osobistych w regionie Azji i Pacyfiku, obejmujący komputery stacjonarne, laptopy i stacje robocze, spadnie w tym roku o 7,6% po spadku o 11,6% w roku ubiegłym.

Jednak według IDC producenci liczą na rosnące wykorzystanie generatywnych produktów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT firmy OpenAI czy Ernie Bot, giganta wyszukiwarek internetowych firmy Baidu, aby skłonić konsumentów do przejścia na urządzenia z wbudowanymi funkcjami sztucznej inteligencji. Powinno to zwiększyć słabnący popyt na rynku komputerów osobistych. Według IDC komputery z chipami wyposażonymi we wbudowane funkcje sztucznej inteligencji będą stanowić 86% laptopów dostarczonych do Chin w 2027 roku.

Na swojej pierwszej konferencji programistów w tym tygodniu OpenAI ogłosiło, że uruchomiona zaledwie rok temu ChatGPT ma już ponad 100 milionów aktywnych użytkowników tygodniowo na całym świecie. Rywal Baidu, Ernie Bot, wprowadzony na rynek w marcu tego roku, zgromadził ponad 70 milionów aktywnych użytkowników w Chinach, powiedział w czwartek Wang Haifeng, dyrektor ds. technologii firmy.

Użytkownicy chętnie eksperymentują z najnowszą generacją chatbotów wykorzystujących sztuczną inteligencję, które radzą sobie z takimi zadaniami, jak sporządzanie notatek na długich tekstach, tworzenie e-maili i raportów z pracy, transkrypcja i tłumaczenie notatek na różne języki itp. Producenci komputerów PC pracują nad zintegrowaniem tych funkcji ich produkty.

„Lenovo stara się przekształcać „komputery osobiste” w tak zwane „komputery osobiste” przy użyciu technologii sztucznej inteligencji. Laptop ze sztuczną inteligencją będzie mógł tworzyć raporty z pracy na podstawie poznania Twoich preferencji, utworzonych wcześniej dokumentów – powiedział w czwartek na wydarzeniu branżowym w Pekinie Ablikim Ablimit, wiceprezes firmy. „Osiągnięcie tego celu będzie jednak wymagało wspólnych wysiłków wszystkich programistów, zarówno komputerów osobistych, jak i sztucznej inteligencji”.

Przykładem procesorów obsługujących sztuczną inteligencję jest seria Ryzen Pro 7040 firmy Advanced Micro Devices (AMD). Procesor został wypuszczony na rynek na początku tego roku i uznawany jest za jeden z pierwszych na świecie procesorów x86 z wbudowanym silnikiem AI – Ryzen AI.

Producenci smartfonów również starają się włączyć do swoich urządzeń możliwości sztucznej inteligencji. Na przykład w zeszłym miesiącu Jason Liao, szef działu badań w Oppo, jednym z największych producentów smartfonów na świecie, powiedział reporterom: „Oppo bardzo optymistycznie podchodzi do przyszłej integracji sztucznej inteligencji i aplikacji wykorzystujących modele wielojęzyczne w smartfonach”.

W sierpniu firma zaprezentowała do testów własny model LLM AndesGPT, mający na celu ulepszenie asystenta głosowego Xiaobu w celu usprawnienia interakcji z użytkownikiem. W zeszłym miesiącu siostrzana marka Vivo ogłosiła również zamiar dodania własnego modelu sztucznej inteligencji do swojego nowego systemu operacyjnego Origin OS 4. Dodajemy również, że firma Samsung ogłosiła niedawno pakiet usług sztucznej inteligencji o nazwie Galaxy AI, który będzie obejmował funkcje tłumaczenia w czasie rzeczywistym dla rozmowy telefoniczne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz