Holenderski holding ASML jest największym na świecie dostawcą skanerów litograficznych, niezbędnych do produkcji elementów półprzewodnikowych i od 2019 roku na polecenie władz kraju nie dostarcza do Chin swoich zaawansowanych systemów do pracy z litografią EUV. Według niektórych doniesień były pracownik ASML poszedł do pracy dla Huawei, zabierając ze sobą tajne informacje techniczne.
Tak przynajmniej podaje Bloomberg, powołując się na holenderską publikację NRC. Jak wynika z oświadczeń ASML z lutego br., były pracownik chińskiego oddziału firmy ukradł dane związane z know-how w zakresie sprzętu do produkcji chipów. Stwierdzono, że podejrzany ukradł informacje z bazy danych wykorzystywanej przez ASML do przechowywania odpowiedniej dokumentacji technicznej.
Według źródła pracownik oskarżony o kradzież informacji technicznych ASML przed nagłym zwolnieniem współpracował już nie tylko z Huawei Technologies, ale także z niektórymi strukturami powiązanymi z chińskim rządem, na którego polecenie uzyskano oficjalną dokumentację ASML. Struktury te były już podejrzane o kradzież własności intelektualnej w innych przypadkach.
Śledztwo nabiera szczególnego znaczenia w świetle pewnych sukcesów partnerów Huawei w produkcji komponentów w procesie technologicznym 7 nm, takich jak ten sam procesor HiSilicon Kirin 9000S, który zastosowano w najnowszym smartfonie Huawei Mate 60 Pro, który wczesną jesienią trafił na chiński rynek. Zachodni eksperci podejrzewają, że SMIC był w stanie wypuścić dla Huawei procesor 7 nm bez pomocy samego klienta, który aktywnie inwestuje w rozwój własnego ekosystemu produkcyjnego, co pozwala mu ominąć amerykańskie sankcje. W tym miesiącu ograniczenia w dostawach niektórych urządzeń do litografii ASML do Chin zostały jeszcze bardziej zaostrzone i analitycy uważają obecnie, że chińskie firmy mogą mieć trudności nawet z produkcją chipów 28 nm.