Powstała najmniejsza na świecie bateria litowa – zmieści się w kropli wody

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Opracowano małą baterię litowo-jonową do szeregu zastosowań biologicznych. Zespół baterii umieszcza się w kropli wody. Można go zastosować w systemach do stymulacji mięśnia sercowego, dostarczania leków i zasilania nanorobotów medycznych. Bateria została przetestowana na myszach i pewnego dnia będzie stosowana w leczeniu ludzi.

Ultramała bateria litowa oparta jest na biohydrożelu. Dodanie do roztworu środków powierzchniowo czynnych tworzy rodzaj girlandy z kropel biohydrożelu. Niektóre krople pełnią funkcję separatora (separatora), jak w dużych bateriach oddzielających katodę od anody, inne natomiast zawierają jony soli litu, które tworząc obwód zaczynają przemieszczać się z jednej kropli na drugą, tworząc prąd i różnica potencjałów na przeciwległych końcach „girlandy”.

Objętość każdej kropli wynosi tylko 10 nL (nanolitrów). Wszystkie elementy takiego akumulatora są biodegradowalne i biokompatybilne. Potwierdziły to eksperymenty na myszach, w tkance serca takiej baterii umieszczono. Urządzenie zapobiega w tym przypadku arytmii serca spowodowanej chaotycznymi (bolesnymi) skurczami mięśnia sercowego. Zastosowanie takiego urządzenia, które wymaga minimalnej interwencji chirurgicznej w celu wszczepienia do tkanki serca, pozwoli ludziom zachować zdrowie i życie, ponieważ zaburzenia rytmu serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy wynaleźli i złożyli wniosek patentowy na „baterię kroplową”, taka bateria mogłaby również dostarczać leki i służyć jako ładowalne źródło energii dla nanorobotów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz