Powstaje najmniejsza drukarka 3D na świecie – ma 41 mm wysokości i waży 17 g

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Twórcy kanału YouTube My N Mi pokazali drukarkę 3D, którą nazywają najmniejszą na świecie. Najprawdopodobniej ich stwierdzenie jest prawdziwe: urządzenie ma wymiary 18 × 31 × 41 mm i waży zaledwie 17 g. Wielkość drukarki 3D jest porównywalna z zapałką i kartą microSD.

Drukarka jest w pełni sprawna – działa w oparciu o technologię druku stereolitograficznego (SLA): fotopolimer wlewa się strzykawką do małego zbiornika na dnie, który twardnieje pod wpływem światła. Urządzenie łączy się z komputerem poprzez port micro USB znajdujący się z tyłu obudowy. Maksymalne wymiary przedmiotu dostępnego do druku są oczywiście niewielkie: 11 × 11 × 17 mm. Rozdzielczość warstw najmniejszej drukarki 3D wynosi od 0,005 do 0,3 mm, a dokładność 0,135 mm.

Autorzy projektu pokazali urządzenie w działaniu i wykonali na nim półprzezroczystą figurę robota. Gdy wydruk był gotowy, obiekt był oglądany pod światło i okazało się, że drukarka oferuje przyzwoite detale, typowe dla technologii SLA: na rysunku widać drobne detale, takie jak mechanizmy na klatce piersiowej robota i drobne wypustki na głowie i nogach. Niestety, autorzy nie podzielili się żadnymi innymi szczegółami dotyczącymi projektu, nie zdradzili też nic na temat swoich planów na przyszłość.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz