Potrzebujemy więcej miedzi: rozwój sztucznej inteligencji i centrów danych zwiększy zużycie coraz droższego metalu o 1 milion ton w 2030 r.
Rosnące wykorzystanie technologii AI i rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową centrów danych doprowadzą do wzrostu zapotrzebowania na miedź o 1 milion ton rocznie do 2030 roku, pisze Reuters, cytując badanie Trafigura.
Trafigura twierdzi, że przejście na energię odnawialną, sztuczną inteligencję i programy redukcji emisji dwutlenku węgla, w tym odejście od silników spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych, pogorszy niedobory dostaw miedzi. Oczekuje się, że światowy popyt na miedź w tym roku wyniesie około 26 mln ton. Według styczniowego badania Reuters jest to o 35 tys. ton więcej niż podaż rynkowa. Analitycy Agencji spodziewają się, że do 2025 roku deficyt miedzi wzrośnie do 100 tys. ton.
Jeremy Weir, dyrektor generalny Trafigura, zauważył, że wprowadzenie sztucznej inteligencji i wdrożenie centrów danych znacznie zwiększy popyt na miedź ze względu na konieczność budowy większej liczby przewodów elektrycznych i połączeń sieciowych. Do niedoborów przyczyni się także brak inwestycji w kopalnie miedzi – dodał.
Jak wynika z raportu Linesight opublikowanego na początku tego miesiąca, ceny miedzi wzrosną w tym roku ze względu na rozwój sektora energii odnawialnej. Chiny są obecnie największym na świecie producentem i konsumentem miedzi. Dominuje także w światowych dostawach innych metali stosowanych w przemyśle.
Powiązane materiały:
Akceleratory NVIDIA AI to najdroższe kontrolery pamięci na świecie – Celestial AI oferuje połączenie HBM, DDR5 i procesorów z optyką Wyprodukowano w Europie: Kalray przedstawia akcelerator Turbocard4 do przetwarzania danych maszynowych i sztucznej inteligencji W Rosji rośnie zapotrzebowanie na wydajne serwery w chmurze do zadań AI Najtrudniejsza ścieżka, która była tego warta: Rostelecom przeniósł swoje centra danych na rosyjski sprzęt YADRO Firma Micron wprowadziła pierwszy na świecie 4-portowy dysk SSD