Potężny rozbłysk klasy X wystąpił na Słońcu, powodując przerwy w łączności radiowej w Ameryce Południowej

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Potężny rozbłysk klasy X1.1 został zarejestrowany na Słońcu w sobotę 11 lutego. Osiągając szczyt o 10:48 czasu „Eastern Standard” (18:48 czasu moskiewskiego), spowodował przerwy w łączności radiowej na terytorium Ameryki Południowej. Poinformowało o tym Amerykańskie Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC), podległe Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Podaje się, że źródłem wybuchu była plama słoneczna AR3217, w wyniku czego incydent wpłynął na jakość komunikacji w pasmach 3-30 MHz na kontynencie południowoamerykańskim i w jego okolicach. Według niektórych raportów dodatkowe rozbłyski nie są wykluczone w przyszłości, plama porusza się po powierzchni Słońca.

Rozbłyski słoneczne to duże wyrzuty naładowanych cząstek o różnym natężeniu. Podczas gdy rozbłyski klasy A i C są subtelne i mają niewielki lub żaden wpływ na Ziemię, rozbłyski klasy M wzmacniają intensywność zorzy polarnej, a rozbłyski klasy X są najsilniejsze. Najsilniejszy rozbłysk klasy X (X28) został zarejestrowany w 2003 roku – doprowadził do przeciążenia czujników śledzących jego intensywność.

Intensywnym rozbłyskom słonecznym mogą towarzyszyć tzw. koronalne wyrzuty masy, podczas których uwalniana jest duża ilość słonecznej plazmy, poruszająca się ze Słońca z prędkością ponad 1,5 miliona km/h. Jeśli takie uwolnienie zostanie skierowane na Ziemię, może to doprowadzić do przerw w działaniu systemów łączności, elektrowni, a nawet zagrozić życiu/zdrowiu astronautów na ISS i działaniu satelitów.

Jednak według dostępnych danych w przypadku sobotniej epidemii nie zaobserwowano uwolnienia. Jednak wyrzut wciąż miał miejsce na północnej półkuli Słońca. Powinien dotrzeć do Ziemi 14 lutego i może co najmniej doprowadzić do zwiększenia intensywności zórz polarnych.

Wiadomo, że rozbłysk słoneczny o ekstremalnej intensywności został zarejestrowany już w tym roku na początku stycznia.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz