Spółka z grupy Element stanęła w obliczu dużego zapotrzebowania na własny mikrokontroler MIK32 „Amur”. Mówimy o milionach sztuk, dlatego ich pakowanie odbywa się nie tylko w naszych własnych zakładach w Zelenogradzie pod Moskwą, ale także w zewnętrznej produkcji kontraktowej. Wiedomosti pisze o tym, odwołując się do własnych, poinformowanych źródeł.
Z komunikatu wynika, że w kaliningradzkim przedsiębiorstwie Grupy GS złożone zostały także zamówienia na opakowania mikrokontrolerów MIK32 Amur. Przedstawiciel Elementu potwierdził tę informację, ale nie sprecyzował, o ilu zamówieniach mówimy. Źródło zbliżone do kilku firm branżowych podało, że Grupa GS spodziewa się spakować ponad 2 miliony mikrokontrolerów MIK32 Amur w latach 2024-2025.
Przypomnijmy, że MIK32 „Amur” to pierwszy całkowicie domowy mikrokontroler z rdzeniem opartym na otwartej architekturze RISC-V, którego produkcję rozpoczęto w tym roku. Mikrokontroler, w przeciwieństwie do mikroprocesora, może wykonywać tylko określone, wysoce wyspecjalizowane operacje. Można go zastosować m.in. w urządzeniach inteligentnego domu, Internecie Rzeczy (IoT), infrastrukturze transportowej, sprzęcie telekomunikacyjnym, robotyce itp. Urządzenie zostało opracowane przez specjalistów z Micron oraz NIIMA Progress (również wchodzącej w skład Grupy Element Firmy).
W 2022 roku media pisały, że Mikron planuje zainwestować 80-90 mln rubli w rozwój tego mikrokontrolera, a kolejne 100-300 mln rubli w uruchomienie masowej produkcji. Firma planowała wówczas zająć 30% rosyjskiego rynku mikrokontrolerów do 2025 roku, a następnie rozpocząć eksport urządzeń do krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Według BusinesStat produkcja procesorów i kontrolerów w Rosji w 2023 roku spadła o 22% w porównaniu do danych za 2021 rok i wyniosła 8,1 mln sztuk. Spadek wolumenu produkcji wynika z zakazu krajów zachodnich w zakresie dostaw niektórych komponentów, oprogramowania i sprzętu do Rosji, a także z zaostrzenia przez państwo wymagań lokalizacyjnych.
Jeśli chodzi o możliwości produkcyjne Microna, to w marcu br. firma uruchomiła linie do pakowania chipów, które są w stanie wyprodukować do 18 mln produktów rocznie. Zdaniem przedstawiciela Grupy Kapitałowej Element, od momentu rozpoczęcia sprzedaży mikrokontrolera MIK32 Amur w lutym br. widać wzmożony popyt na ten produkt. Źródło bliskie Elementowi podało, że zakupem mikrokontrolerów zainteresowanych jest kilkaset firm, w tym operatorzy telekomunikacyjni i producenci inteligentnych urządzeń. Dodał też, że pierwsze partie mikrokontrolerów, które powstały w fabryce Micron, zostały już całkowicie wyprzedane.
W komunikacie czytamy także, że Mikron znajduje się obecnie w fazie „docierania” produkcji i produkuje partie pilotażowe na nowych liniach, w związku z czym część zamówień składana jest w zakładach innych osób. Uruchomienie produkcji może potrwać kilka miesięcy, po czym firma opuści zakłady Grupy GS i do końca lata 2024 roku zaspokoi wszystkie swoje potrzeby.
„Wysoki popyt na mikrokontroler Amur wydaje się całkiem naturalny, ponieważ w tej chwili jest to jedyny krajowy mikrokontroler, który został opracowany i wyprodukowany w Rosji i jest dostępny do masowej produkcji. Można je uznać za przełomowe urządzenie nie tylko dla samego Mikrona, ale w ogóle dla rosyjskiej mikroelektroniki” – mówi Andrey Evdokimov, dyrektor generalny Baikal Electronics. Dodał też, że zapotrzebowanie rynku na taki mikrokontroler jest bardzo duże i może sięgać setek tysięcy sztuk rocznie.