Popyt na nanodrukarki Canon do chipów 5 nm przekracza oczekiwania

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W zeszłym roku Canon ogłosił, że jego sprzęt do nanodruku chipów 5 nm będzie kosztować 10 razy mniej niż skanery litograficzne ASML do tworzenia podobnych chipów. Teraz japońska firma ogłosiła, że ​​zainteresowanie tymi samochodami ze strony potencjalnych nabywców było większe, niż oczekiwano.

ASML jest najcenniejszą spółką technologiczną w Europie dzięki produkcji i dostawom sprzętu litograficznego do produkcji chipów, w tym instalacji pracujących w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). Sprzęt taki wykorzystuje do produkcji zaawansowanych chipów np. tajwańska firma TSMC, będąca największym na świecie producentem kontraktowym wyrobów półprzewodnikowych.

Klasyczna fotolitografia polega na narysowaniu zarysu przyszłego mikroukładu na podłożu krzemowym poprzez rzutowanie obrazu przez fotomaskę, a następnie wytrawienie części kryształu, które nie są chronione materiałem fotomaski. Firma Canon stworzyła technologię polegającą na naniesieniu zarysu mikroukładu na krzem za pomocą nanodruku. Firma oświadczyła, że ​​technologia jest w pełni gotowa do wdrożenia do masowej produkcji, a dostawy odpowiedniego sprzętu do klientów rozpoczną się jeszcze w tym roku.

„Chociaż jest zbyt wcześnie, aby określić, kiedy te maszyny przyczynią się do zwiększenia sprzedaży firmy Canon, odzew był lepszy, niż się spodziewaliśmy” – powiedział w oświadczeniu Minoru Asada, szef działu finansów i księgowości firmy Canon. Dodał też, że na początkowym etapie firma będzie produkować sprzęt do produkcji układów pamięci 3D NAND, a w późniejszym terminie planuje dostarczyć sprzęt do produkcji innych typów układów. W tym roku Canon planuje sprzedać 247 maszyn do produkcji chipów, podczas gdy w ubiegłym roku firma sprzedała 187 sztuk tego typu sprzętu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz