Pomimo wysiłków Chin, sprzedaż sprzętu do produkcji chipów spadła w ubiegłym roku o 1,3%.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Rok wcześniej pod względem wolumenów sprzedaży urządzeń do produkcji chipsów charakteryzował się historycznym maksimum uzyskanych przychodów w wysokości 107,6 mld dolarów, jednak ubiegły rok rynek zakończył się niewielkim spadkiem tej kwoty o 1,3% do 106,3 miliardów dolarów, jak wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu stowarzyszenia branżowego SEMI.

Ogólnie okres ten charakteryzował się dużą aktywnością chińskich producentów chipów, którzy zwiększyli zakupy o 29% do 36,6 mld dolarów, co przełożyło się na ponad jedną trzecią całkowitych przychodów dostawców sprzętu na koniec 2023 roku. Na drugim miejscu z dużym opóźnieniem znalazła się Korea Południowa, która ograniczyła wolumen zakupów sprzętu o 7% do 19,94 mld dolarów, a Tajwan z 19,62 mld dolarów pozostał tylko nieznacznie w tyle, poważnie ograniczając zakupy sprzętu o 27% w porównaniu do Rok 2022.

Ameryka Północna, której działalność była stymulowana już w zeszłym roku przez tzw. „Ustawę Chipową”, zwiększyła zakupy sprzętu do produkcji chipów o 15% do 12,05 miliarda dolarów. Japonia została ograniczona do piątego miejsca i 7,93 miliarda dolarów kosztów zakupu sprzętu , ale w porównaniu do 2022 r. spadły o 5%. Ostatecznie europejscy producenci chipów wydali na zakup sprzętu o 3% więcej niż rok wcześniej, czyli 6,46 miliarda dolarów, reszta świata, według statystyk SEMI, wydała o 39% mniej na zakup sprzętu do produkcji chipów niż w 2022 roku, łącznie 3,65 mld dolarów W sumie 72% kosztów zakupu takiego sprzętu w 2023 roku pochodziło z Chin, Korei Południowej i Tajwanu.

Warto zauważyć, że przychody ze sprzedaży sprzętu do obróbki płytek krzemowych w zeszłym roku wzrosły o 1%, a przychody ze sprzedaży sprzętu z tym związanego od razu wzrosły o 10%. Sprzęt do pakowania chipsów sprzedawał się gorzej o 30%, a segment rozwiązań do testowania chipów odnotował spadek przychodów o 17%. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia SEMI, ogólnie rzecz biorąc, ubiegłoroczne wyniki w ujęciu pieniężnym były lepsze od oczekiwań analityków.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz