W ramach wspólnej operacji organy ścigania z kilku krajów aresztowały twórcę wirusa ransomware Ragnar Locker i zablokowały witryny darknetowe należące do grupy powiązanej z tym szkodliwym oprogramowaniem. Według śledczych od 2020 roku grupa przeprowadziła cyberataki na 168 międzynarodowych firm na całym świecie.
Twórcę wirusa zatrzymano 16 października w Paryżu i przeszukano jego dom w Czechach. W kolejnych dniach w Hiszpanii i na Łotwie przesłuchano pięciu podejrzanych. Pod koniec tygodnia deweloper stanął przed sądem w Paryżu. W Kijowie przeprowadzono rewizję w domu innego rzekomego członka grupy – skonfiskowano laptopy, telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne.
Eurojust wszczął sprawę na wniosek władz francuskich w maju 2021 r. Departament zorganizował pięć spotkań koordynacyjnych, aby pomóc władzom zaangażowanym w dochodzenie. To już trzecia operacja przeciwko temu gangowi ransomware – tym razem zaangażowane zostały organy ścigania z Francji, Czech, Niemiec, Włoch, Łotwy, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Japonii, Kanady i USA.
We wrześniu 2021 r. na Ukrainie dzięki skoordynowanym wysiłkom władz Kanady, USA i Ukrainy aresztowano dwóch podejrzanych. W październiku 2022 r. w Kanadzie zatrzymano kolejnego podejrzanego, w operacji uczestniczyli funkcjonariusze organów ścigania z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Francji. Podczas ostatniej operacji przejęto kryptoaktywa podejrzanych i zamknięto strony darknetowe.
W odróżnieniu od wielu współczesnych grup działających w modelu Ransomware-as-a-Service, grupa Ragnar Locker działała przede wszystkim samodzielnie, wykorzystując zewnętrznych testerów do hakowania sieci korporacyjnych. Ofiarami byli producent komponentów Adata, gigant lotniczy Dassault Falcon i japoński twórca gier Capcom. Ponadto od kwietnia 2020 r. wirus ransomware pojawił się w sieciach co najmniej 52 organizacji w różnych sieciach infrastruktury krytycznej w USA – podaje FBI.