Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego przyznało firmie Rostelecom dwuletnie odroczenie na instalację krajowych stacji bazowych 4G na obiektach Rosyjskiej Sieci Telewizyjnej i Radiowej (RTRS) w ramach projektu podłączenia obiektów o znaczeniu społecznym do Internetu. Operator będzie musiał sfinansować projekt ze środków własnych, a według ekspertów będzie to kosztować nawet 9 miliardów rubli. — Nie sposób podać dokładnej kwoty, bo nie ma jeszcze cen na sprzęt gospodarstwa domowego.
Początkowo montaż stacji bazowych planowano zakończyć do 2024 r., obecnie jednak termin przesunięto na 2026 r. – podaje Kommiersant, powołując się na protokół Głównej Komisji ds. Częstotliwości Radiowych (GCRF) – w dokumencie wskazano, że projekt jest realizowany jeden z warunków przydziału częstotliwości Rostelecom. W wieżach RTRS, mającego monopol na naziemne nadawanie telewizji naziemnej – kanały naziemne pierwszego i drugiego multipleksu, mieszczą się także stacje bazowe Tele2 (część Rostelecom) w standardzie LTE w ramach projektu zapewnienia łączności małym i dużym przedsiębiorstwom. odległe osady. Według stanu na 2022 r. w sieci RTRS funkcjonowało 5,5 tys. obiektów łączności.
W 2019 roku firma Rostelecom została wyłącznym wykonawcą przyłączenia obiektów o znaczeniu społecznym do kanałów komunikacji bezprzewodowej oraz ułożenia światłowodowych linii komunikacyjnych do RTRS. W latach 2019–2020 Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zawarło z operatorem dwie stosowne umowy na łączną kwotę 6,9 mld rubli. Całkowity budżet projektu na lata 2019-2024 wyniósł około 73 miliardów rubli. Jednocześnie protokół SCRF z 29 marca stanowi, że Rostelecom będzie instalował stacje bazowe kosztem własnego programu inwestycyjnego: w latach 2026–2030 operator musi instalować co najmniej 500 stacji bazowych rocznie i co najmniej 2012 jednostek w ciągu Cały okres.
Przedstawiciel Rostelecom potwierdził Kommersantowi, że firma otrzymała odroczenie: „W tym czasie powinny pojawić się stacje bazowe produkowane w kraju”. Firma nie była w stanie podać wielkości faktycznych inwestycji w projekt, ponieważ nie ustalono jeszcze cen krajowych stacji bazowych. Jednocześnie Rostelecom jest właścicielem 51% firmy Bulat, która opracowuje ten sprzęt. Realizacja projektu będzie kosztować operatora od 5 do 9 miliardów rubli, zdaniem eksperta, z którym rozmawiała publikacja – zauważył również, że brak cen sprzętu domowego utrudnia oszacowanie, ale zasugerował, że może się to okazać być 1,3–2 razy droższe niż importowane analogi, czyli około 5 milionów rubli. dla jednostki. Jednocześnie „ze względu na wzrost cen komponentów” cena ta może znacząco ulec zmianie – ostrzega ekspert.